7 věcí, které nevíte o Jimu Carreym: Proč si nemohl zahrát Jacka Sparrowa?

Nejgumovější herec historie se málem stal pirátem z Karibiku.
Já, mé druhé já a Irena
Já, mé druhé já a Irena
20th Century Fox

reklama

V sobotu večer vás na COOLu rozseká ulítlá komedie Já, mé druhé já a Irena. Kultovní komik Jim Carrey se tu představí v "dvojroli" jako chlápek s rozdvojenou osobností, který se však zároveň uchází o srdce (případně jiné orgány) sličné Renée Zellweger. Nechceme přehánět, ale po (již vyřešeném) DiCaprovi je Carrey dalším z herců, kteří měli dávno nafasovat Oscara. Přesto mu stále uniká! Ale to je jen jedna z mnoha zajímavostí spojených s jeho osobou...

07) Vypracoval se sám

Na rozdíl od některých kolegů z Hollywoodu se Jim Carrey nenarodil do bohaté rodiny a musel si veškerou svou slávu vydřít. Jako James Eugene Carrey se 17. ledna 1962 probojoval na svět v kanadském Ontáriu. Ano, Carrey je původem Kanaďan! Jisté umělecké kořeny měl – jeho otec byl totiž za mlada muzikant, ale musel se hudby vzdát, aby mohl živit rodinu. Jenže pak tatík o práci přišel…

Yes Man
Autor: Warner Bros. Yes Man

06) Nuzné počátky

Abychom ještě lépe ilustrovali, s čím se mladistvý Jim potýkal, stačí konstatovat jeho příběh z dospívání. V patnácti totiž musel seknout se školou a začít se živit jako uklízeč, aby rodina přežila. Jimův táta mu však i přesto pomáhal vypracovat se nahoru také z hlediska řemesla – a dovedl ho až ke stand-upové pozici v Torontu, která jej dostala mnohem dále. 

Ace Ventura: Zvířecí detektiv
Autor: Warner Bros. Ace Ventura: Zvířecí detektiv

05) Průlomová role

Jim měl (kromě nesmírné porce talentu a píle) i to pověstné štěstí. V Torontu si jej všiml komik Rodney Dangerfield, který jej prosadil dále v komediálním žebříčku, což Jimovi nakonec pomohlo dostat se do světa filmu. Jeho první významnou roli byl první Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994), který z Jima udělal hvězdu. Velmi brzy přišel i Blbý a blbější a Maska, které z něj udělaly jeden z největších objevů devadesátek.

Maska
Autor: New Line Cinema Maska

04) Trable s láskou

Minimálně jedna část života celebrit však Jima neminula – na mysli teď máme poněkud komplikovaný milostný život. V roce 1996 si Jim vzal svou kolegyni Lauren Holly z Blbého a blbějšího. Vydrželo jim to méně než rok. Později byl Jim zasnouben i s Renée Zellweger z Já, mé druhé já a Irena – a také to nedopadlo. Zcela poprvé se však Jim dostal do chomoutu ještě před filmovou dráhou – v roce 1987 si vzal bývalou herečku Melissu Womer. Rozvedli se v roce 1995 a z tohoto manželství pochází i Jimovo jediné dítě, dcera Jane Erin Carrey.

Já, mé druhé já a Irena
Autor: 20th Century Fox Já, mé druhé já a Irena

03) Tom Hanks Zlatých glóbů

Jak už jsme zmínili, Jim nikdy nevyhrál Oscara. To ale neznamená, že se mu ceny zcela vyhýbaly. Skóroval zejména na Zlatých glóbech, kde utržil celkem šest nominací a dvě vítězství. Vzhledem k tomu, že jednu cenu získal za nejlepší dramatickou roli (za Truman Show) a druhou za komediální roli (Muž na Měsíci), o sobě Jim žertoval, že je „Tom Hanks Zlatých glóbů“. Hanks totiž odjakživa získával ceny za různé typy hereckých výkonů.

Muž na Měsíci
Autor: Universal pictures Muž na Měsíci

02) Zvláštní stáří

V poslední době však Jim… platí přinejlepším na poněkud zvláštního morouse. Ne snad, že bychom chtěli kritizovat jeho názory nebo chování. Jim se však opakovaně vyjádřil proti vakcínám a poněkud zvláštní jsou i jeho veřejná vystoupení, kdy do mikrofonů bulvárů začne deklamovat existenciální traktáty, které znějí, jako by se večer chtěl oběsit. A skutečnost, že žije sám, tomu příliš nepomáhá...

Ježek Sonic
Autor: Paramount Pictures Ježek Sonic

01) Skoro pirátem z Karibiku

Závěrem připomeňme jednu slavnou roli, jíž se Jim mohl ještě silněji zapsat do dějin kinematografie – měl totiž původně hrát Jacka Sparrowa v Pirátech z Karibiku! Jak víme, červený šátek si nakonec uvázal Johnny Depp. Důvodem nicméně bylo, že Jim musel nabídku odmítnout, jelikož už kývl na roli Božského Bruce a natáčení se překrývala.

Jim Carrey jako Jack Sparrow
Autor: The Walt Disney Company Jim Carrey jako Jack Sparrow

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!