4. září 2023 00:03

9 věcí, které nevíte o filmu Král Artuš: Jaké historické klasice se měl podobat?

Legenda neumírá! Vydejte se do akce s věhlasným králem Artušem a... Keirou Knightley.

V neděli večer na COOL dorazí mysteriózní historická pohádka Král Artuš. Clive Owen se tu představí v trochu jiné verzi slavného dějinného mýtu – tenhle Artuš si totiž dal za cíl být „věrohodnějším“ vykreslením mytologie. V přehledu zajímavostí se podíváme nejen na to, jak se mu to povedlo...

09) I když byl Král Artuš propagován jako „historicky reálnější“ pohled na artušovské legendy – Artuš sám je tu římský voják, o této stránce si ještě povíme víc níže –, jeho vznik u producenta Jerryho Bruckheimera naznačuje, že spíše by měl být vnímán jako „Gladiátor ve starověké Británii“.

08) Tomu odpovídá i produkční tým – Krále Artuše napsal podle reálných hypotéz scenárista David Franzoni, jenž má na svědomí i původní verzi scénáře Gladiátora.

07) Celkem se příběhem krále Artuše inspirovalo 13 známých významnějších celovečerních filmů a dost možná ještě daleko větší počet méně známých či ztracených filmů. Mimo Krále Artuše z roku 2004 můžete znát i klasiky jako Excalibur či Monty Python a Svatý Grál.

06) Oproti některým svým kolegům má Král Artuš výhodu v tom, že byl alespoň zasazen do pasující lokality – filmová kopie slavné Hadrianovy zdi byla skutečně postavena v Irsku a jednalo se o největší filmovou kulisu, která kdy v tomto státě vznikla. Celkem byla dlouhá jeden kilometr a její vybudování trvalo víc jak 4 měsíce.

05) Podobnost s Gladiátorem jsme nezmínili úplně náhodou – kůň, na které ve filmu jezdí Bors (Ray Winstone), je totiž úplně stejný jako kůň, na kterém v Gladiátorovi jezdí Maximus (Russell Crowe).

04) Trochu neprávem si Král Artuš připsal i slávu kvůli jedné kauzičce související s ňadry Keiry Knightley. Ta ještě v roce 2004 v rozhovoru přiznala, že její hrudník je ve filmových plakátech zjevně digitálně nafouknut – což se stalo dost možná nejslavnější pikanterií, která se kolem Krále Artuše rozšířila.

03) Historici si nejsou dodnes jisti, kolik se toho z původního Artušova mýtu skutečně stalo – a kolik byla tehdejší verze Pána prstenů. Ačkoliv většina příběhů vykresluje Artuše skutečně jako středověkého rytíře, řada z nich vznikla staletí po původním mýtu. Idea, že byl Artuš římského původu, tedy není rozhodně jalová.

02) To samozřejmě neznamená, že Král Artuš je dokument – filmaři splácali páté přes deváté z hlediska mnoha, mnoha elementů příběhu, rekvizit, kostýmů i kulis. I samotná možnost, že Artuš byl římský voják, je jen tzv. samaritánskou hypotézou, pro níž se bez stroje času budou důkazy hledat velmi špatně.

01) I podle některých filmařů Král Artuš vyšel ve své snaze napůl – režisér Antoine Fuqua sám později řekl, že výsledek není „film, který chtěl udělat“, protože mu do natáčení příliš často kafrali lidé od Disneyho.

Král Artuš začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný