9 věcí, které nevíte o Mumii: Kdo byl ve skutečnosti Imhotep?

Dobrodružná klasika měla původně být čistokrevným hororem!
Mumie
Mumie
Universal pictures

reklama

Již v neděli ve 20.00 si na Prima COOL budete moct připomenout Mumii, nesmrtelnou dobrodružnou klasiku o výletu do Egypta. Brendan Fraser a Rachel Weisz se v ní jako Rick a Evelyn pokusí zatnout tipec nesmrtelnému Imhotepovi a jeho plánům. A my jsme k tomuhle skoro 20 let starému bijáku vyhrabali pár zajímavostí...

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Mumie - upoutávka

09) Děj filmu mohl být původně značně odlišný. Filmová Mumie je stará značka studie Universal, jejíž historie se táhne až do 40. let. V roce 1992 přišel první plán na její revizi pro moderní publikum – producenti James Jacks a Sean Daniel navrhli koncept hororu, Universal však chtěl držet rozpočet do 10 milionů dolarů. Oba producenti najali hororového tvůrce Clivea Barkera, který přišel s hororem z moderního muzea, kde se okultisté snaží oživit mumii s tváří Daniela Day-Lewise!

08) Tento námět byl nakonec pro studio příliš temný... a tak Universal najal tvůrce temných zombie filmů George A. Romera, aby přišel s vlastní vizi. I jeho koncept byl příliš drsný, lze v něm však sledovat zárodky finálního děje – příběh o mladé archeoložce Helen, která objevila hrobku Imhotepa, jejíž kletba začala v Egyptě vyvolávat davové chování v duchu zombie bijáků, to vše se nakonec v nějaké verzi dostalo i do finální Mumie. Její odhlehčenější tón nakonec realizoval Steven Sommers, který se krom Romerovy vize očividně inspiroval i u Indiana Jonese a Jásona a Argonautů.

07) Vzdor "duchovnímu navázání" na prapůvodní Mumii film "tak trochu" čerpá z archeologické historie. Místo učebnice dějepisu jej však rozhodně nepoužívejte. Například postava Evelyn je přímo inspirována skutečnou Lady Evelyn Herbert, která byla dcerou George Herberta, mecenáše výpravy, která našla a odkryla hrobku krále Tutanchamona. Původně se uvažovalo, že filmová Evelyn bude mít jméno své reálné předlohy, nakonec od toho však bylo raději upuštěno.

Mumie
Autor: 20th Century Fox/Marvel Studios/Universal Pictures Mumie

06) Podobně i skutečný "Imhotep" nebyl kněz, nýbrž architekt prvních pyramid, především dodnes známé Džoserovy pyramidy. Reálný Imhotep měl nejspíš rovněž lékařské znalosti, historikové se však nedomnívají, že je možné skutečného Imhotepa vnímat jako záporáka.

05) Starověký "kostým" Patricie Velasquez, která si zahrála paní faraonovou/Imhotepovu lásku, se krom pár kousků brože skládá jenom z bodypaintingu. Jeho nanesení pokaždé trvalo 4 hodiny.

04) Ve scéně, kdy je Rick skoro oběšen, byl málem oběšen i sám Brendan Fraser v jak vzpomínala Rachel Weisz, filmaři to s autenticitou kapku přehnali a Fraser upadl do bezvědomí a musel být resuscitován.

Mumie
Autor: Universal pictures Mumie

03) Na natáčení byl přítomný skutečný egyptolog-lingvista, který hercům foneticky tlumočil to, jak by starověká egyptština asi zněla.

02) Noční košilka, kterou má na sobě Evelyn ve scéně přepadení lodi, měla jednu nepěknou vlastnost – po namočení se stala průsvitnou... Filmaři kvůli tomu museli Rachel Weisz digitálně upravovat, aby film dostal rating PG-13 a mohli na něj i teenageři.

01) Režisér Sommers vzpomíná, že jej druhý den po premiéře probudil telefon studia Universal, v němž mu producenti lakonicky sdělili, že po prvním filmu "budou co nejdřív potřebovat další".

Mumie
Autor: Universal pictures Mumie

Mumie začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!