2. dubna 2020 17:30

9 věcí, které nevíte o Nepříteli před branami: Kulisy Stalingradu se postavily v Německu

Nejdrsnější bitva východní fronty čeká. Jaká tajemství ukrývá Nepřítel před branami?

V sobotu večer se na COOLu objeví válečný velkofilm Nepřítel před branami. Jude Law se v něm představí jako krutopřísný sovětský sniper Vasilij Zajcev, hrdina bitvy o Stalingrad a nemesis německých oficírů. Natáčení jednoho z největších evropských válečných filmů bylo podobně problematické jako životy vojáků v reálném Stalingradu. Připomeňte si vše podstatné, co jste o tomhle filmu nevěděli.

09) Nejspíš víte, že Zajcev skutečně existoval – ačkoliv neměl zrovna fazónu britského elegána jako Jude Law. Nepřítel před branami vychází hlavně ze stejnojmenné knihy z roku 1973, kterou sepsal na základě skutečného Zajceva jistý William Craig. A to znamená, že se oproti skutečnosti leccos trochu lišilo.

08) Reálný Zajcev se zúčastnil bitvy o Stalingrad, během níž sovětská armáda obchvatem obklíčila postupující německé síly a „uzavřela“ je právě v okolí tohoto města na Volze. Bitva je obecně vnímána jako bod obratu v celé druhé světové válce či přinejmenším v postupu na východní frontě.

07) Příběhu se ujal režisér Jean-Jacques Annaud, který má za sebou také zřejmě nejautentičtější populární film o středověku – Jméno růže. Annaud krom režie pracoval i na scénáři. Snímek vznikal čistě v evropské koprodukci – ačkoliv vypadá dost americky, ve skutečnosti opravdu vznikl na starém kontinentu. Možná vás tedy nepřekvapí, že z něj utracených 86 milionů dolarů kdysi udělalo nejdražší americkou produkci, která točila jen v Evropě.

06) Ruských herců ve filmu najdete pramálo. Jude Law a Ed Harris byli obsazeni i díky tomu, že mají velmi expresivní oči a dovedou tak přesvědčivě hrát odstřelovače čučící do optiky. Většina postav ve filmu je nicméně postavena na skutečných lidech z bitvy o Stalingrad – včetně Nikity Chruščeva, který byl během bitvy opravdu politickým důstojníkem a zpopularizoval Zajceva jako sovětského hrdinu.

05) Velké bitevní scény se natáčely dost složitě – vyžadovaly totiž záplavu kaskadérů, které evropský film jednoduše nemá. V boji tak můžete vidět spíše komparzisty, přičemž vojáci, kolem kterých něco exploduje, jsou pak kaskadéři, kteří museli pracovat po jejich boku.

04) Snímek v drtivé většině paradoxně vznikal v Německu – obrovské kulisy Stalingradu se tam stavěly dlouhých pět měsíců.

03) Postava odstřelovačky Ludmily, která je ve filmu krátce zmíněna, je pomrknutím na skutečnou sovětskou odstřelovačku Ljudmilu Pavličenkovou – ta oproti filmové verzi ovšem nejenže válku přežila, ale dokonce měla na kontě 309 potvrzených zabití, což je paradoxně více než Zajcevových 257 potvrzených zabití.

02) Historik Antory Beevor se nechal slyšet, že je ústřední filmový konflikt mezi Zajcevem a majorem Königem nejspíš fiktivní. Ačkoliv jde o příběh pocházející od skutečného Zajceva, nejenže v německé armádě mezi odstřelovači žádný major toho jména nesloužil, ale dokonce ani dobová sovětská hlášení o podobném duelu nemluví. Podobně je do jisté míry nepravdivá i filmová střelba do ustupujících běžných vojáků. Podobné praktiky byly užity, ale pouze proti trestným praporům.

01) V neposlední řadě se samozřejmě upravil i Zajcev. Byť je ve filmu vykreslen jako prostý kluk z vesnice, ve skutečnosti byl vzdělaným mužem, který dříve dokonce sloužil pět let jako vojenský námořník v Tichomoří. Zajcev byl na své námořnické kořeny hrdý a i ve Stalingradu nosil pod armádním ošacením typické modře pruhované triko.

Nepřítel před branami začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný