18. září 2023 00:01

9 věcí, které nevíte o sci-fi Propast: Tekutina, v níž jde dýchat, skutečně existuje

Podvodní sci-fi od Jamese Camerona je pozapomenutým žánrovým klenotem.

V pátek večer vás na COOLu pohltí napínavá sci-fi Propast od Jamese Camerona. Ed Harris a jeho parta se vydají na mořské dno v Cameronově vymodleném a vydupaném filmu o tom, že pro mimozemský kontakt možná nemusíme vůbec vyrazit do hlubin vesmíru. Propast přitom byla nejen Jamesovým srdečním projektem, nýbrž i bijákem, jehož natáčení bylo notoricky složité. Poznejte její příběh!

09) Traduje se, že prvotní ideu na Propast měl Cameron již ve svých 17 letech, když četl o experimentech Johannese Kylstra s „dýcháním“ okysličené tekutiny lidskými plícemi. Ano, tahle sranda, která se ve filmu objevuje, skutečně existuje a existovala už v době, kdy Cameronovi teklo mléko po bradě. Mladý Jim o tom napsal povídku, v průběhu dospívání na ni ale zapomněl a vzpomněl si na nápad až v době, kdy natáčel Vetřelce. Vzápětí pak došel k tomu, že by jeho další film mohl být právě o podvodním dobrodružství.

08) Cameron si nakonec původní ideu stejně trochu poupravil, když z podvodních vědátorů ve finále udělal podmořské dělníky. Inspirace prvním Vetřelcem nebyla náhodná. Díky úspěchu Terminátora a Vetřelce si však Cameron mohl vybírat nejen náměty, ale i herce, a na jeho návrh kývla herecká esa Ed Harris a Mary Elizabeth Mastrantonio. Zbývalo se rozhodnout, kde točit!

07) Asi jen málokdo z herců tušil, že si v rámci přípravy na film užijí třeba týdenní trénink reálného potápění na Kajmanských ostrovech. To byl však jen počátek strastí celého bijáku. Původně Cameron dokonce plánoval natáčet přímo ve skutečném moři, ale nakonec si to v okamžiku racionálního uvažování rozmyslel a šlo se do studia. Jenže nebyla žádná nádrž, která by mu dostačovala – a tak si musel postavit vlastní.

06) Experimentální byl i přístup, jakým Cameron navigoval herce na zatopeném place. Herci ve skafandrech se skutečně potápěli pod vodou a Cameron jim udílel režisérské pokyny vysílačkou. Dialogy pak uvnitř skafandrů zaznamenávaly pásky ve vysoké kvalitě. V tomhle filmu se točilo tak blízko realitě, jak jen to bylo možné. A pro mnohé… to bylo realitě blízko až příliš.

05) Celkově filmaři využili dvou speciálně postavených vodních nádrží – první pojala 28 000 kubíků vody, druhá 9 500 kubíků. Ta první se mimochodem stala světovou rekordmankou ve velikosti. Trvalo rok a půl ji navrhnout a postavit tak, aby se nerozpadla, a ve finále se napouštěla pět dnů!

04) Slavnější než praktické triky se však u Propasti nakonec staly triky digitální. Dva roky před Terminátorem 2 propast proslavila „tekutého mimozemšťana“, s nímž se hrdinové krátce potkají. Cameron původně zvažoval, že by ufouna vytvořil pomocí stop-motion animace. Nakonec se však nechal přemluvit k práci s digitálními mágy od ILM, čímž vykročil vstříc tekutému Terminátorovi, digitálnímu Titanicu nebo Avatarovi...

03) Asi vás nepřekvapí, že si složité natáčení s častými okamžiky pod vodou vybralo nemalou daň. Mary Elizabeth Mastrantonio se na place několikrát složila, ale nebyla v tom sama – Ed Harris řekl, že se ve svém autě jeden den po natáčení z konstantního stresu rozplakal a musel zastavit u silnice, než se uklidnil. Film dostal kvůli supersložitému natáčení pod vodou, které všem přivolávalo noční můry, přezdívky jako „Abuse“ (Zneužívání) nebo „Son of Abyss“ (Sakra práce!), jež samozřejmě variovaly anglický název „Abyss“.

02) A nešlo jen o stres z hysterie. Například Michael Biehn, jenž s Cameronem točil už Terminátora a Vetřelce, se nechal slyšet, že při natáčení 10 metrů pod hladinou v jednu chvíli vypadla světla a on se ocitl v takové tmě, že neviděl na vlastní ruku. Nakonec se podařilo provoz obnovit, ale do té doby byl Biehn na dně nejen doslova, ale i metaforicky, a přemýšlel, jestli to budou jeho poslední okamžiky. Ed Harris později podobně na téma Propasti vyhlásil embargo a odmítl se k filmu dál vyjadřovat.

01) Trpěla mimochodem i ta bídná krysa, co se ve filmu topí v tekuté kyslíkové lázni! Jak jsme zmínili v úvodu, pokusy dr. Kylstry z Duke University skutečně dovedou „zatopit“ plíce okysličenou tekutinou, a byť se tomuhle utrpení vyhnuli sami herci, krysa zobrazená ve filmu skutečně „dýchá“ tuhle tekutinu!

Propast začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný