9 věcí, které nevíte o Robertu Downeym Jr.: Kdo je jeho hereckým vzorem?

Jaká je minulost muže, který přežil smrt (své kariéry) a všichni ho znají jako Iron Mana?
Robert Downey Jr. jako Iron Man
Robert Downey Jr. jako Iron Man
Marvel Studios

reklama

V sobotu večer na COOL doletí akční komedie Air America. Mladičký pětadvacetiletý Robert Downey Jr. se v ní vydá do války ve Vietnamu, aby jako bouřlivý pilot spolu s Melem Gibsonem převážel tajný náklad pro CIA. Dnes film působí jako nahlédnutí do zcela jiné éry herce, který se v poslední dekádě proslavil zejména jako Iron Man. Život Roberta Downeyho Jr. by však sám o sobě vydal na několik bijáků. Poznejte, co jste o něm možná nevěděli.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Air America - upoutávka

09) Downey se poprvé objevil před kamerou už v pěti letech. Stalo se tak v roce 1970 ve snímku Pound, který režíroval jeho otec (asi to neuhodnete, ale jmenuje se Robert Downey Sr.!). Mámou RDJ byla mimochodem herečka Elise Downey. Tenhle kluk to zkrátka měl v krvi!

08) Herectví ovšem bohužel není to jediné, co kdy měl RDJ v krvi měl. Prakticky od poloviny 80. let až do roku 2005 totiž permanentně bojoval s alkoholem, drogami a dalšími zábavnými substancemi. To celé během doby, kdy stoupal vstříc statusu jednoho z nejlepších herců své generace. Chaplin (1992) nebo Takoví normální zabijáci (1994) z něj učinili hvězdu, vyšší tlak a hledání útěchy v drogách jej však stály jeho první dlouhodobý vztah (sedm let se Sarah Jessicou Parker) a později skoro i kariéru.

07) Downeyho největším hereckým vzorem je Peter O’Toole, britská legenda z Lawrence z Arábie.

Iron Man
Autor: Marvel Studios Iron Man

06) Chvíli to skoro už vypadalo, že Downeyho čeká comeback v televizi. Dostal totiž jednu z hlavních rolí v Ally McBealové, dnes pozapomenutém televizním megahitu z přelomu tisíciletí. Několikrát však nebyl s to dostavit se vůbec na natáčení, a tak byl v roce 2001 ze své pomyslné druhé šance vyhozen.

05) Teprve kolem roku 2005 se nakonec RDJ dal definitivně (doufáme) dohromady a odrazil se ode dna. Role Iron Mana v marvelovkách ovšem byla tehdy vnímána jako dost riziková, nikdo totiž nevěděl, jestli se RDJ zase nevrátí ke svým zlozvykům. Na druhou stranu role prostopášného Tonyho Starka nemohla skončit u věrohodnějšího představitele.

04) Dost ale o neřestech, pojďme raději k Iron Manovi! RDJ mnohokrát zmínil, že se pro roli Tonyho Starka cítí být narozen. Vedle Chaplina se prý jednalo o jeho nejoblíbenější roli, pro niž navíc musel projít celým castingovým řízením. Také ovšem šlo o roli zdaleka neúspěšnější. RDJ totiž během svého víc jak dekádu dlouhého působení v marvelovkách běžně inkasoval desítky milionů za každý film.

Air America
Autor: TriStar Pictures Air America

03) Přátelé Downeymu říkají Bob!

02) Downey se svojí druhou ženou Susan (jsou svoji od roku 2005) vlastní produkční společnost Team Downey, která se podílela i na obou dílech Sherlocka Holmese. Prvním filmem, na němž Susan pracovala jako producentka, byla mimochodem Gothika, v níž RDJ v roce 2003 hrál v rámci své snahy o comeback.

01) Celkově Downey nasbíral dvě nominace na Oscara (jednu právě za Chaplina) a získal tři Zlaté glóby. Na jeho oscarové zaskórování tak stále čekáme – teď, když svého zlatého plešouna má už i DiCaprio, by tak internet mohl překovat v memy podobnou čekačku Roberta Downeyho Jr.!

Chaplin
Autor: TriStar Pictures Chaplin

Air America začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:00.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!