7 věcí, které nevíte o Shiovi LaBeoufovi: Co znamená jeho hebrejsko-francouzské příjmení?

Na chvíli byl velkou hvězdou, pak se nad ním ale zavřela hollywoodská voda. Co se skrývá za Shiovými úspěchy a pády?
Disturbia
Disturbia
Paramount Pictures

reklama

V neděli večer na COOL dorazí napínavý thriller Disturbia. Shia LaBeouf se tu představí jako mladík, který se po smrti svého otce uzavře doma – a pozoruje své okolí jen skrze dalekohled. Tou dobou však v okolí řádí i sériový vrah a Shiova šmírácká záliba tak možná nakonec přijde vhod. Samotný Shia naštěstí stalker není. Jeho život je nicméně plný bouřlivých i jinak zajímavých momentů, o kterých byste měli vědět.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Disturbia - upoutávka

07) Stydí se za svoje filmy

Shia je dnes bohužel známý hlavně pro své opilecké excesy a okamžiky divokého přehrávání. A jasně, Shiovy filmy nikdy nebyly zrovna materiál pro Kongresovou knihovnu (ať už jde o Kongres USA nebo o ten barák na Vyšehradu). Ale přesto trochu zamrzí, že se Shia stydí skoro za všechny svoje filmy, především za ty vzniklé spolu se Stevenem Spielbergem, a číst záplavu jeho negativ na sebe sama je vyloženě útrpné.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky
Autor: Paramount Pictures Indiana Jones a Království křišťálové lebky

06) Těžké dětství

Leccos nicméně vysvětluje skutečnost, že Shia neměl snadné dětství. Vyrůstal sice v Los Angeles, což je pro filmovou dráhu vždycky lepší štace než vyrůstat třeba na Kapverdách – ale jeho otec byl závislák na alkoholu i heroinu, jeho rodiče v nejhubenějších obdobích museli prodávat věci na ulici a Shia s tatínkem chodil i na schůzky jiných lidí na odvykačce. Prostě ideální věc pro formování mladé dětské mysli!

Constantine
Autor: Warner Bros. Constantine

05) Vypracoval se od nuly

Tím spíše zahřeje jeho úspěch! Shia byl de facto už dětským hercem, protože se před kamerou objevoval v nejrůznějších štěcích již od útlého dětství. Motivovala jej prý možnost finančně pomoct rodině, ale i úspěch jeho kamaráda. Přelomem pro něj byly role pucfleků protagonistů v Charlieho andílcích 2 (2003), Já, robot (2004) a Constantinovi (2004). Následně pak dostal velkou šanci v prvních Transformerech.

Transformers
Autor: Paramount Pictures Transformers

04) Šikmá plocha

Tím začaly jeho zlaté, blockbusterové roky. Shia byl kandidátem na nástupce Indiana Jonese, válel v Transformers a představil se i v krapet složitějších thrillerech v duchu Disturbie. Ne všichni ale byli jeho filmy oslněni a kritika se Shiovi zarývala do mysli výrazněji než jeho kolegům. Takže se rozhodl reagovat jediným logickým krokem – alkoholem a drogami.

Oko dravce
Autor: Paramount Pictures Oko dravce

03) Už raději nepije

Po několik let se tak Shia objevoval v novinách, nejvýznamněji kvůli svým nejšílenějším excesům. Když se později stal abstinentem, řekl k alkoholu, že mu pomáhal "léčit" jeho "napoleonský komplex". A zdálo se, že je na cestě k návratu – v roce 2020 se však objevily detaily kolem několika Shiových bývalých vztahů, které skončily žalobami, za něž by se nemuselo stydět ani duo Depp/Heardová, a Shia LaBeouf se stal znovu nežádoucí osobou.

Železná srdce
Autor: Columbia Pictures Železná srdce

02) Hovězí Shia

Co je mimochodem vlastně "LaBeouf"? V talkshow Davida Lettermana Shia vysvětlil, že jde o mix hebrejštiny a francouzštiny, přičemž jeho příjmení zhruba znamená cosi jako "Díky bohu za hovězí".

Pieces of a Woman
Autor: Netflix Pieces of a Woman

01) Pekelných 48 hodin

I když byli Shiovým největším průlomem Transformeři, Disturbii ve skutečnosti natočil těsně před nimi (jen holt měla premiéru až po robotech). Natáčení obou filmů vlastně dělily jen dva dny – a oněch 48 hodin mezi poslední klapkou Disturbie a první klapkou Transformers Shia kdysi označil za jeden z nejnáročnějších okamžiků své kariéry.

Disturbia
Autor: Paramount Pictures Disturbia

Disturbia začíná na Prima COOL v neděli ve 20.15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!