9 věcí, které nevíte o Shrekovi 4: Jak moc se plánoval společně s trojkou?

Přípravy zatím posledního dílu Shreka nebyly úplně jednoduché...
Shrek: Zvonec a konec
Shrek: Zvonec a konec
DreamWorks Animation

reklama

V sobotu večer vás na COOLu očaruje animovaná pohádka Shrek: Zvonec a konec. Oblíbený zlobr se tentokrát pustí do křížku s proradným Rampelníkem, který mu udělá magickou nabídku, již nelze odmítnout – a Shrek se tak propadne do alternativní reality pohádkového světa! Jak napovídá podnázev, tedy Zvonek a konec, čtyřka měla být i posledním filmem své série. Jak k tomu filmaři došli... a proč na to nakonec nedošlo? Vzpomněli jsme nejen na to!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Shrek: Zvonec a konec - upoutávka

09) Po úspěchu druhého filmu se producenti rozhodli, že třetí a čtvrtý biják vzniknou co nejdříve – s tím, že ve výhledu je i díl pátý. Přípravy čtyřky tak byly oznámeny již v říjnu 2006 a plánem bylo ukázat hotový film v roce 2010. Nic víc však zatím stran zápletky nebylo...

08) Zpočátku, v říjnu 2007, tak byl zveřejněn název čtvrtého filmu jako Shrek Goes Fourth, jako slovohra na to, že se Shrek vydá do světa + že jde o čtvrtý díl. Později však studio změnilo svůj záměr na Shrek Forever After, pravděpodobně proto, že slůvko „forth“ není zas tak běžné. Nový název tak indikoval, že čtyřka bude dílem posledním, ačkoliv stále existoval záměr natočit i pětku.

07) Kuriózní byl i způsob, jakým se čtvrtý Shrek stavěl na nohy. Walt Dohrn, šéf plánování příběhu, jako obvykle nakreslil storyboardy, rozanimoval je do jednoduchého bijáku a všechny postavy namluvil vlastními hlasy. Potud se nic netradičního nedělo. Jenže během dalšího castingu se ukázalo, že nikdo není s to propůjčit Rampelníkovi stejně děsivý hlas. Dohrn se tak do hotového filmu dostal i jako dabér!

Shrek: Zvonec a konec
Autor: DreamWorks Animation Shrek: Zvonec a konec

06) Možná jste si všimli, že má Fiona ve čtyřce daleko komplikovanější účes než v jedničce. Nemůže za to módní (ani jiná) vlna, ale jednoduše vývoj počítačů. Vlasy jsou notorickým nepřítelem počítačové animace, dekádu trvající pokrok oproti jedničce však přece jen dovolil animátorům vyzkoušet něco nového!

05) Rampelník se krátce objevil už ve třetím díle Shreka, měl však úplně jiný vzhled i hlas. I to ilustruje, že navzdory schválení ve stejnou dobu v době „točení“ trojky ještě nebylo jasné, o čem vlastně bude čtyřka.

04) Flétnová sóla do filmu nahrál Jeremy Steig, světově proslulý jazzový flétnista. Shodou náhod (a nepotismu) je to také syn Williama Steiga, tedy autora původních knih o Shrekovi!

Shrek Konec a zvonec
Autor: DreamWorks Animation Shrek Konec a zvonec

03) Shrekovi se nevyhnula ani jistá porce kontroverze poté, co fotografové „nachytali“ Justina Timberlakea, jak si to míří do studia – nejspíš aby si zopakoval Artieho ze trojky. Jeho scény se ale nedostaly do finálního sestřihu, a dokonce nevyšly ani jako vystřižené na DVD.

02) Jak později osvětlili scenáristé Tim Sullivan, Darren Lemke a Josh Klausner, čtvrtý Shrek původně neměl být posledním dílem. Po roce psaní scénáře se ale Katzenberg rozhodl, že je ultimátní zakončení jediným způsobem, jak dát čtvrtého Shreka dohromady včas.

01) Pointu posledního dílu proto obsahovala i marketingová kampaň čtyřky. Už rok po premiéře se ale začal řešit pátý díl, na který... čekáme dodnes!

Shrek: Zvonec a konec
Autor: DreamWorks Animation Shrek: Zvonec a konec

Shrek: Zvonec a konec začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!