3. října 2022 00:08

9 věcí, které nevíte o Smrtonosné pasti: Hlavní padouch neuměl pořádně střílet!

John McClane a jeho nejvražednější Vánoce...

V neděli večer na COOLu vytasíme Smrtonosnou past, jeden z nejlepších akčních filmů všech dob. Pokuřující ironik John McClane se tu dostane mezi smečku teroristů, kteří obsadí mrakodrap Nakatomi Plaza... spolu s Johnovými botami. Možná vás tedy bude zajímat, co všechno se Bruci Willisovi a spol. dělo v zákulisí...

09) Málokdo o tom ví, ale Smrtonosná past měla jakýsi nultý díl, film totiž vznikl na motivy románu Nothing Lasts Forever (1979), který byl sám pokračováním detektivního románu The Detective (1966). Tento „první“ díl se přitom dočkal filmové adaptace již v roce 1968 a hlavní roli v něm sehrál věhlasný Frank Sinatra!

08) Adaptace Nothing Lasts Forever se postupně změnila právě do Smrtonosné pasti tím, že se přetnula souvislost s knižní předlohou, což znamenalo řadu kuriózních úprav. Kniha se například odehrává během tří dnů, zatímco film během jediné noci. Tuto změnu inspirovalo další slavné literární dílo – Shakespearův Sen noci svatojánské. První verze scénáře filmu navíc vznikla jako heist movie, v němž je Hans Gruber hlavní postavou(!). Odtud pak pocházejí prostřihy na snahy teroristů ve finálním filmu.

07) Sám Alan Rickman byl do role Hanse Grubera obsazen na jaře 1987, tedy relativně pozdě. Stalo se tak poté, co producent Joel Silver a režisér John McTiernan viděli Rickmana v jeho divadelní hře Dangerous Liaisons, kde sehrál úlohu záporáka. Oba si okamžitě uvědomili, že to je člověk, kterého prostě musejí získat!

06) Bruce Willis točil během Smrtonosné pasti i svůj seriál Měsíční svit, během dne tak byl na place televizním, jen aby večer přejel na plac filmový! Dostal za to tehdy jako debutant obří sumu 5 milionů dolarů, kterou musel schválit sám prezident 20th Century Fox Rupert Murdoch. Jeho komediální talent se podepsal i na kreativní stránce filmu – velká část scénáře a dialogů totiž byla improvizovaná.

05) Scéna, během níž se Gruber a McClane setkají, byla do děje připsána poté, co se ukázalo, že Rickman umí velmi dobře simulovat americký přízvuk. Rickman při ní stojí na jedné noze, druhou měl totiž zrovna zraněnou a zafačovanou. Natáčení s Rickmanem přitom nebylo snadné vícekrát. Střihači například museli ve finální postprodukci vždy střihnout záběr, kdy střílí z pistole. Těsně před samotným výstřelem sebou totiž vždycky nekontrolovaně škubl, což mu logicky ubíralo na hrozivosti.

04) Scéna, při níž McClane spadne výtahovou šachtou o patro níže, rovněž nebyla ve scénáři, jedná se o skutečnou nehodu, kdy Willisův kaskadér minul místo dopadu a uklouzl. Režisérovi se však okamžik líbil natolik, že byla situace přetočena tak, že McClane dopadne o patro níže a zázrakem se zachytí o další šachtu.

03) Jenom několik herců, kteří hrají německé teroristy, byli skuteční Němci – většina němčiny ve filmu tak nedává valný smysl. Prakticky jenom Rickmanovy věty jsou gramaticky správně. V německém vydání filmu jsou proto teroristi označeni za „Evropany“, aby se publikum nemuselo při každém jejich dialogu hlasitě smát.

02) Snímek se stal doslova revoluční pro své vykreslení akčního hrdiny, který není nezničitelný, ale krvácí a mručí při každé příležitosti a přežije vlastně z velké části díky štěstí. V éře Arnolda Schwarzeneggera, Sylvestera Stalloneho či Chucka Norrise šlo o poměrně výraznou inovaci v rámci žánru, která v roce 2002 svým způsobem vykulminovala v bourneovském Agentovi bez minulosti.

01) Většina detonací ve filmu byla natáčena na skutečném mrakodrapu uprostřed Los Angeles, šlo totiž o rozestavěný mrakodrap, do něhož později přesídlilo studio 20th Century Fox! Společnost sama sobě vyúčtovala propůjčení stavby k natáčení. A právě tuhle stavbu John McClane poboří i zachrání. Svým způsobem je tak Smrtonosná past tím nejvíce foxovským filmem všech dob!

Smrtonosná past začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný