9 věcí, které nevíte o Smrtonosné pasti 3: Proč scenáristu vyslýchala FBI?

Gruber vs. McClane: Druhé kolo!
Smrtonosná past 3
Smrtonosná past 3
20th Century Fox

reklama

V neděli večer začíná na Prima COOL kultovní Smrtonosná past 3! John McClane se opět pořádně zapotí, tentokrát na to však nebude sám – sekundovat mu bude Samuel L. Jackson a společně budou zastavovat Simona Grubera, bratra Hanse z jedničky s tváří Jeremyho Ironse. Ten se totiž rozhodl pomstít jak McClaneovi, tak i oloupit Ameriku o její zlaté rezervy. Než si připomeneme tuhle akční klasiku, oživte si to nejzajímavější z jejího vzniku! 

09) Podobně jako většina filmů ze série Smrtonosná past, také trojka vzešla z námětu na zcela jiný biják. Většinu „oficiálních“ nápadů na třetí film Bruce Willis totiž odmítl s tím, že jsou přílišnými kopiemi jedničky. Nejblíže se realizaci dostal námět jménem Troubleshooter, volně přeložitelný jako „Řešitel problémů“, v němž McClane eliminoval teroristy, kteří přepadli luxusní výletní loď. Willis však námět odmítl kvůli podobnosti s Přepadením v Pacifiku – a z Troubleshooteru se později stala Nebezpečná rychlost 2.

08) Námět, který byl přijat, vychází z námětu jménem Simon Says a původně se jednalo o film, který mohl natáčet Bruce Lee. Kvůli jeho tragické smrti však na tento záměr nedošlo. Poté se uvažovalo, že námět bude dalším dílem Smrtonosné zbraně, než skončil u Foxů. Lee měl v původní vizi hrát pozdější roli McClanea, jeho černošský parťák Zeus měl být dle originální vize obsazen ženou. Nakonec se však Willisovi a Foxům námět líbil a scénář byl překopán do Smrtonosné pasti 3. 

07) Poprvé od prvního filmu se k režii vrátil John McTiernan, který hned na úvod přišel s nečekaným nápadem na pozici hlavního záporáka, tedy bratra Hanse Grubera. McTiernan roli nabídl siru Seanu Connerymu, ten však odmítl s tím, že nechce hrát tak šíleného záporáka. Connery si brzy nato zahrál podstatně kladnější roli ve Skále.

Smrtonosná past 3
Autor: 20th Century Fox Smrtonosná past 3

06) Naopak Zeuse (ehm, Dia...) mohl hrát jiný tehdejší začínající herec Laurence Fishburne, tedy pozdější Morpheus z Matrixu. Fishburne však nabídku odmítl. Později si své rozhodnutí rozmyslel, ale to už byla role nabídnuta Samuelu L. Jacksonovi, který ji přijal. Jackson byl z možnosti hrát ve Smrtonosné pasti nadšený jako pravý fanoušek, dle svých slov viděl první film „asi třicetkrát“!

05) Natáčení se neobešlo bez jisté porce kontroverze. Když je McClane vysazen v Harlemu s cedulí kolem krku, stojí na ní „Nenávidím negry“. Studio chtělo scénu kvůli kontroverzi vystřihnout, ale hlavní scenárista vyhrožoval, že v takovém případě od filmu odstoupí. Při natáčení přesto byla cedule původně bílá a text na ni byl dodán až později digitálními efekty – vznikla při tom i méně kontroverzní verze pro televizní vysílání, na níž stojí „Nenávidím všechny“. 

04) Jednu z roliček obsadil i tehdy populární popový zpěvák Sam Phillips – ironií osudu přitom hraje postavu, která za celý film nepronese ani slovo! 

Smrtonosná past 3
Autor: 20th Century Fox Smrtonosná past 3

03) Scenárista Jonathan Hensleigh byl po dokončení scénáře drapnut agenty FBI a vyslýchán, odkud toho ví tak moc o fungování Federálních zlatých rezerv. Agenti se obávali možného úniku informací a potenciálního zneužití. Hensleigh však odvětil, že prakticky vše vyčetl z obyčejného článku v New York Times.

02) Film přesto v souvislosti s loupeží obsahuje jednu dramatickou nepřesnost – k ukradení zlata z rezerv by bylo ve skutečnosti potřeba spíš 480 popelářských vozidel...

01) Při natáčení původně vznikl ještě alternativní konec, v němž McClane vystopuje uniknuvšího Grubera do Německa, kde s ním sehraje podobnou „hádankoidní“ hru, jakou musel sám trpět celý film. Když Gruber nakonec odpoví špatně, McClane ho zabije výstřelem z raketometu! Scéna byla sice natočena, působila však poněkud brutálněji & psychopatičtěji, než bylo pro postavu Johna McClanea žádoucí.

Smrtonosná past 3 začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!