9 věcí, které nevíte o Smrtonosné pasti 4: Jak se točilo sejmutí vrtulníku autem?

Podle koho jde o nejlepší díl série hned po jedničce?
Smrtonosná past 4
Smrtonosná past 4
20th Century Fox

reklama

Od večírku v Nakatomi Plaza uběhlo dlouhých 12 let a John McClane přišel o poslední zbytky hřívy – v neděli večer se však na Prima COOL opět vrací do služby ve Smrtonosné pasti 4! Tentokrát bude John bojovat proti nové formě terorismu v podobě hackerů, kteří ochromili celou Ameriku. I ve věku, jemuž dominuje tlučení do klávesnic, však bude zapotřebí hrdina s velkým H... a především taky s velkou bouchačkou. Přečtěte si, proč jsme si na čtvrté pokračování ságy museli tak dlouho počkat a podle koho jde o druhý nejlepší díl série!

09) Zápletka jako taková byla vymyšlena již v roce 1998, inspirací jí totiž byl scénář jménem WW3.com od scenáristy Nepřítele státu. V ději měl hlavní hrdina zastavovat kyberteroristu, který se snažil rozpoutat chaos kvůli prodejci akcií. Inspirací pro scénář byl přitom ještě o rok dřívější článek A Farewell to Arms v časopisu Wired popisující budoucí možnosti kyberterorismu.

08) Preprodukce se kolem roku 2001 pomaloučku rozbíhala, jenže pak přišly útoky z 11. září a téma terorismu mělo ve filmu na nějaký čas utrum. Postupně se upravovala nová verze scénáře i starší nápady – a hrozilo, že film bude obsahovat řadu digitálních triků, protože ty byly kolem roku 2000 stále velmi in. Režírující Len Wiseman se však rozhodl, že chce v novější konkurenci bijáků jako Transformers vsadit spíše na praktické efekty. A tak šel film nakonec do kin až v roce 2007.

07) Původní scénář například obsahoval postavu McClaneova syna Jacka, který měl být právě oním hackerem, který se musí s Johnem spojit. Z této postavy se nakonec stal hacker Matt Farrell, zatímco Jack se objevil až v pětce Smrtonosné pasti... a má docela jinou náturu než šprtskou. Přesto se ve filmu objevila ve významné roli alespoň McClaneova dcera Lucy.

Smrtonosná past 4
Autor: 20th Century Fox Smrtonosná past 4

06) Kaskadérský kousek, při němž McClane najede autem do vrtulníku, trval co do přípravy celé tři týdny. Helikoptéra byla zavěšena na kabelech a scéna obsahovala jednoho kaskadéra vyskakujícího z vrtulníku před srážkou. Kabely byly posléze odstraněny digitálně. Počítače do scény rovněž přidaly rotor.

05) Willisův kaskadér Larry Ripperkroeger se během natáčení vážně zranil poté, co spadl z výšky na dlažbu. Zlomil si při tom obě zápěstí i lebeční kosti pod obličejem. Willis jej sám v nemocnici několikrát navštívil a zaplatil i za pobyt Larryho rodičů, kteří jej přijeli navštívit.

04) Jedná se o jediný film ságy Smrtonosná past, který se odehrává v delším období, než je jeden den, a také nečiní žádné narážky na období Vánoc.

Smrtonosná past 4
Autor: 20th Century Fox Smrtonosná past 4

03) Roli hackera Matta, který ve filmu dělá McClaneovi parťáka, nakonec získal Justin Long – Len Wiseman však chtěl tuhle roli prapůvodně obsadit Scottem Speedmanem (Michael Covin z Underworldu), zatímco Bruce měl na mysli spíše Bena Afflecka, kterého si považoval ještě z dob natáčení Armageddonu.

02) A podle koho že je to Smrtonosná past 4 druhým nejlepším dílem? Nejde o názor nikoho menšího než Bruce Willise! Ten sice stále považuje za absolutní vrchol série kultovní jedničku, hned po ní však preferuje právě čtyřku – dvojka a trojka jsou v jeho očích méně kvalitními bijáky.

01) Zatímco mimo Ameriku je film znám pod názvem Die Hard 4.0 (v Česku v překladu Smrtonosná past 4.0), ve Spojených státech byl vydán pod názvem Live Free or Die Hard. Jak Len Wiseman, tak i Bruce Willis dali najevo, že mají výrazně radši původní název Die Hard 4.0...

Smrtonosná past 4.0
Autor: 20th Century Fox Smrtonosná past 4.0

Smrtonosná past 4 začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!