9 věcí, které nevíte o Abramsově Star Treku: Kde v něm najdete Thora?

Toto jsou cesty hvězdné lodi Enterprise… a její omlazené posádky, kterou dal v roce 2009 dohromady J. J. Abrams.
Star Trek
Star Trek
Paramount Pictures

reklama

Připravte se na počátek legendy – už v pátek večer začíná na Prima COOL Star Trek z roku 2009! První díl rebootu příběhů hvězdné lodi Enterprise nám ukáže, jak se Kirk a Spock poprvé potkali – a snažili se u toho zachránit Zemi, Federaci i budoucnost. Způsob, jakým se tenhle film v režii J. J. Abramse dával do kupy, byl však neméně epický. Co o něm dost možná nevíte?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Star Trek - upoutávka

09) Abrams převzal Star Trek v nedobrém stavu – pátý seriál Enterprise byl ukončen již po 4. řadě, desátý film Nemesis sklidil jenom kritiku a zdálo se, že neexistuje způsob, jak Star Trek znovu učinit přijatelným pro větší počet diváků. Přišel proto čas na tradiční lék nemocných sérií – návrat ke kořenům!

08) Idea natočit prequel k příběhům Kirka a Spocka z doby jejich studia na Akademii sice vypadá jako dokonalý námět pro reboot, ve skutečnosti s ní však původní tvůrce Star Treku Gene Roddenberry přišel již v roce 1968. Jako námět seriálu byl tehdy zavržen, stejně jako později v 80. letech jako námět šestého filmu. Vrátil se tak až nyní.

07) Navzdory dobrému nápadu potřebovali tvůrci i nějaké pojítko s původní sérií. Roberto Orci, Alex Kurtzman a J. J. Abrams proto osobně navštívili Leonarda Nimoye u něj doma ve snaze jej přesvědčit k účasti na filmu. Nimoy odmítl řadu nabídek zahrát si původního Spocka – historická rozšafnost rebootovaného Star Treku, který ukazuje Spocka od dětství po důchod, jej ale nakonec pro tento projekt zlomila.

Star Trek vs. Star Trek
Autor: Paramount Pictures/Empire Magazine Star Trek vs. Star Trek

06) Naopak Simona Pegga nikdo přesvědčovat nemusel. Abrams mu jednoduše poslal mail s dotazem, zdali by si chtěl zahrát Scottyho. Pegg, starý nerd, který už v devadesátkách o Star Treku vtipkoval ve svém seroši Spaced (v zásadě britský předchůdce Teorie velkého třesku…), mu odvětil, že by si ve Star Treku zahrál i zadara – nebo Abramsovi za svou účast klidně zaplatil.

05) Pro scénu „paraskoku“ z vesmíru na platformu si herci mnohé vytrpěli. Filmaři je nejprve točili s hlavou sklopenou dolů a kamerou namířenou k nebi, herci jim však neustále omdlévali z toho, jak se jim krev nakupila v makovici – k jejich cti nutno dodat, že fyzikálně akurátní takový postup nebyl, poněvadž vlivem přetížení by takový problém v reálu při sestupu do atmosféry neměli. Filmaři problém vyřešili tím, že herce postavili na zrcadlo. To odráželo nebe nad nimi a z jistého úhlu byl trik nerozeznatelný od digitální verze.

04) Jedná se o celovečerní debut Chrise Hemswortha, pozdějšího slovutného Thora z Marvelovek. Hemsworth si na začátku filmu střihne mladého Kirkova otce – Thora si pak ve své první Marvelovce zahrál až o dva roky později.

Chris Hemsworth jako George Kirk v Abramsově Star Treku
Autor: Paramount Pictures Chris Hemsworth jako George Kirk v Abramsově Star Treku

03) Abrams sám přiznal, že je jako Trekkie dost na pendrek. Nejenže neviděl posledních pár filmů a nejvíce fandí seriálu s Kirkem a Spockem – zatímco ostatní seroše jsou pro něj spíše mimoběžné –, ale i v dětství více fandil Star Wars. Což, vzhledem k jeho pozdějšímu převzetí opratí právě nad Star Wars tolik nepřekvapí.

02) Po úspěchu filmu z roku 2009 následovala dvě další pokračování. Star Trek: Do temnoty leckteré fanoušky rozčílil, protože upravil ikonického záporáka, zato třetí díl série v režii Justina Lina byl příjemným popcornem s pár pomrknutími na vícero seriálů. Čtvrtý díl se docela dlouho chystal, nakonec z něj ale bohužel sešlo a momentálně je filmová série v limbu.

01) Recept nicméně zafungoval na seriálové frontě. Star Trek se totiž vrátil do televizních vod skrze seriály Star Trek: Discovery (zatím čtyři série), Star Trek: Picard (zatím dvě série) nebo Star Trek: Strange New Worlds (zatím jedna série).

Vesmírná loď Enterprise
Autor: Paramount Pictures Vesmírná loď Enterprise

Star Trek z roku 2009 začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!