9 věcí, které nevíte o čtvrté epizodě Star Wars: Kde málem rozpoutala válku?

Originál je jen jeden! Jaké zajímavosti se dají vyhrabat o původních Star Wars?
Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje
Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje
Lucasfilm

reklama

V neděli ve 20.00 vám pustíme zcela první díl Hvězdných válek z roku 1977, který je ale chronologicky Epizodou IV. Film, který vše započal, měl zřejmě nejbizarnější vznik a natáčení vůbec. Znáte všechna jeho tajemství?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje - upoutávka

09) George Lucas film plánoval několik let a po celou tu dobu se divoce měnil scénář. Původně měl film popisovat planetu obléhanou vesmírnou pevností – a tyto elementy nakonec byly použity až ve Skryté hrozbě. Taktéž se měnila i jména postav – Luke Skywalker se třeba původně jmenoval Starkiller.

08) Samotné natáčení bylo plné divokého improvizování. Zřejmě nejpikantnější je skutečnost, že byl hrudník Carrie Fisher pod jejím kostýmem k tělu sepnut… pomocí kobercové izolepy. Kostým totiž nebyl sestrojen tak, aby pod ním nebyly vidět obrysy podprsenky. Carrie později situaci žertovně komentovala s tím, že „jak všichni víme, ve vesmíru neexistuje spodní prádlo“.

07) Všechny pouštní scény se natáčely v Tunisku, což skoro vedlo i k mezinárodní krizi. Libyjská vláda totiž varovala tuniskou armádu, že si je vědoma „obrovského vojenského vozidla“ nedaleko svých hranic. Tunis následně v obavách před eskalací kontaktoval George Lucase a požádal ho… aby si přeparkoval vozítko Jawů trochu víc do vnitrozemí.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje
Autor: Lucasfilm Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

06) Harrison Ford se nechal slyšet, že během natáčení Epizody IV spolu s Markem Hamillem na place velmi často blbli a vůbec se chovali jako puberťáci – ale jenom pokud tam spolu s nimi nebyl Alec Guinness, představitel „původního“ Obi-Wana. V jeho přítomnosti se totiž prý chovali daleko seriózněji a profesionálněji.

05) Nějak se ostatně při natáčení museli zabavit – herci si totiž stěžovali, že byla režie George Lucase…. poněkud nedostatečná. Nevysvětloval jim motivace postav a v zásadě na ně jen křičel dva druhy pokynů: „Rychleji“ nebo „Intenzivněji“. Zlé jazyky navíc tvrdí, že se Lucas spíše zabýval trikovou stránkou filmu a s vedením herců mu „pomáhali“ jiní lidé do takové míry, že lze s úspěchem pochybovat o tom, jestli by si vlastně zasloužil titul režiséra.

04) Právě Lucas sám byl paradoxně vůči filmu extrémně kritický. Těsně před veřejnou premiérou film ukázal svým kamarádům-režisérům z Hollywoodu, mezi nimi i Brianu De Palmovi nebo Stevenu Spielbergovi. Většina – včetně Lucase samotného – snímek pohanila. Jenom Spielberg správně předpověděl, že vydělá hory peněz. Faktem ovšem rovněž je, že byl původní sestřih filmu zejména v posledním aktu mnohem delší a dojem vylepšila ve střižně masivním překopáním až Lucasova žena Marcia Lucas.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje
Autor: Lucasfilm Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

03) George si byl provarem filmu tak jistý, že namísto účasti na premiéře odjel raději na dovolenou na Havaj. Vzal s sebou přitom i kamaráda Spielberga – a spolu tu přišli s nápadem na film, který šel o čtyři roky později do kin jako Dobyvatelé ztracené archy.

02) Čtvrtá epizoda Star Wars vydělala 775 milionů dolarů – to celé v době, kdy byla hodnota dolaru mnohem nižší. Rozpočet filmu přitom byl pouhých 11 milionů!

01) Lucas však měl vzdor skepsi jistou víru v celkový výsledek. Vyměnil většinu svého honoráře za práva k mechandisingu, tedy mimo jiné i hračky vytvořené podle filmového světa. Všichni si mysleli, že jde z jeho strany o chybu, hračky totiž do té doby nikdy nebyly při svázání s filmovým dílem příliš úspěšné. Star Wars byly však v roce 1977 takovým fenoménem, že jméno filmu v plné síle vydrželo až do Vánoc a zajistilo Lucasovi pohádkové příjmy.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje
Autor: Lucasfilm Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Star Wars: Epizoda IV Nová naděje začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama