9 věcí, které nevíte o Temném rytíři: Jak se Heath Ledger připravoval na roli Jokera?

Všichni logicky předpokládali, že se Joker objeví v pokračování Batman začíná. Původně jsme na něj ale mohli čekat o něco déle...
Temný rytíř
Temný rytíř
Warner Bros.

reklama

V pátek večer budeme na COOLu servírovat epické komiksové drama Temný rytíř. Christian Bale se představí v nejlepším snímku Nolanovy batmanovské trilogie, a podle mnohých dokonce v nejlepším komiksovém filmu vůbec. Střetnutí Batmana s legendárním Jokerem v roce 2008 vyrazilo dech celému světu, a to byť filmu ke slávě napomohla i tragická smrt Heathe Ledgera. V každém případě si teď můžete připomenout vše podstatné, co s touto filmovou legendou souvisí.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Temný rytíř - upoutávka

09) S úspěchem Batman začíná bylo otázkou času, kdy reálně dojde na (odvážně avizované) pokračování s Jokerem. Scenárista David S. Goyer původně sepsal návrh na dva po sobě jdoucí filmy, vlastně tak trochu v duchu pokračování Matrixu. Plán zněl ponechat si Jokera až do trojky, kdy měl teprve zohavit Harveyho Denta, režisér Christopher Nolan ale nakonec vše nahustil do jednoho filmu.

08) Během příprav na natáčení přiměl Nolan svého bratra Jonathana, který spolupracoval na scénáři, aby nakoukal klasické německé impresionistické drama Závěť doktora Mabuse. Podle Nolana jde o „esenciální film pro kohokoliv, kdo chce napsat dobrého superpadoucha“.

07) I když se o tom dnes vedou nekonečné spory, Nolan si stojí za tím, že Ledgera chtěl jako Jokera již od prvních okamžiků vymýšlení Temného rytíře. Oba se prý sešli ještě před Batman začíná a spekulovali nad tím, že by Ledger hrál samotného Batmana (to bylo před účastí Balea), shodli se ale na tom, že se na titulního superhrdinu nehodí. Nolan pak na Jokera sice zvažoval i jiné herce, všichni se ale role báli kvůli předešlému ztvárnění Jackem Nicholsonem. Když se Nolan následně podruhé setkal s Ledgerem, měl jasno v tom, že je nejlepším kandidátem on.

Temný rytíř
Autor: Warner Bros. Temný rytíř

06) Při přípravě na hraní Jokera se Ledger údajně zavřel na šest týdnů do hotelového pokoje a vžíval se do nejjemnějších elementů své šílené postavy. To celé tak, aby ani v nejmenším nepřipomínala Nicholsonova Jokera. Sám popsal jako své hlavní inspirace punk rockera Sida Viciouse a psychotické chování postavy Malcolma McDowella v Mechanickém pomeranči.

05) Scéna z úvodu filmu, při níž autobus narazí do stěny banky, se natáčela překvapivě složitě. Jelikož není na place plném herců možné nabourat autobusem do budovy (natáčelo se ve zrušené úřadovně pošty), autobus musel být rozebrán (!) a poté znovu složen uvnitř. Když ve filmu prorazí stěnu, jde ve skutečnosti o falešnou příčku oddělující dvě části pošty.

04) Při natáčení honičky mezi Batmobilem a policií, která se točila v Chicagu, dostala místní reálná policie celou řadu volání oznamujících, že hlídkové vozy „pronásledují černý vůz neznámého tvaru“. Práskači!

Temný rytíř
Autor: Warner Bros. Temný rytíř

03) Ledgerova tragická smrt filmu svým způsobem „propůjčila nesmrtelnost“ a povýšila jej kvůli jeho poslednímu výkonu na cosi neopakovatelného. Sir Michael Caine (Alfred) později řekl, že Ledger hrál Jokera tak přesvědčivě, že ve scéně, kdy přepadl párty Bruce Waynea, Caine strachem zapomněl všechny svoje repliky…

02) Temný rytíř se stal prvním komiksovým filmem v historii, který překonal magickou tržební metu jedné miliardy dolarů.

01) Šlo také o první batmanovský film, který neměl ve svém názvu slovo „Batman“. Bale později řekl, že to přesně ladilo s tím, že s Nolanem chtěli natočit „jiný komiksový film“. A právě to se jim bezesporu podařilo!

Temný rytíř
Autor: Warner Bros. Temný rytíř

Temný rytíř začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!