9 věcí, které nevíte o prvním Terminátorovi: Arnold v něm řekne jen 17 vět

Jak vznikal kultovní sci-fi nářez Terminátor od Jamese Camerona?
Terminátor
Terminátor
Orion Pictures

reklama

První díl kultovní série Terminátor z roku 1984 uvidíte na Prima COOL už v neděli večer. Průlomový film Arnolda Schwarzeneggera i režiséra Jamese Camerona měl svého času notně nesnadný vznik. Poznejte, jestli jste slyšeli všechny kuriózní „historky z natáčení“.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Terminátor - upoutávka

09) Arnold Schwarzenegger se původně snažil získat roli Kylea Reese. Když však Cameron spatřil rakouského nadčlověka, okamžitě pochopil, že musí být jedině v roli Termoše. Arnie z toho neměl radost – dokud mu Cameron neřekl, že „tenhle film není o hrdinovi, ale o Terminátorovi“.

08) Před Arnoldem byl do role robotického vrahouna zvažován sportovec O. J. Simpson, později odsouzený za vraždu. Producentům v 80. letech však Simpson příliš nesedl – přišel jim pro roli vrahounského monstra „příliš hezký“ a diváci by jej podle nich nebrali vážně…

07) Natáčení samotné bylo o 9 měsíců odloženo kvůli produkci Arnieho Ničitele Conana (1984). Cameron, toho času stále víceméně začínající nýmand, čas využil nezávazným úkolem sepsat jistý scénář – z něhož se záhy vyloupli Vetřelci.

Terminátor
Autor: Orion Pictures Terminátor

06) Aby se Arnie připravil na roli robota, pracoval každý den v měsíci se zbraněmi. Naučil se je poslepu rozkládat a skládat, aby působil co nejvíce automaticky. Celé hodiny strávil také na střelnici. Kvéry se přitom naučil ovládat oběma rukama tak dobře, že jej nakonec pochválil zbraňový časák Soldier of Fortune, který většinou filmovou akci spíše plísní.

05) Samotné natáčení však bylo na hollywoodské poměry velmi partyzánské – Cameron musel v ulicích točit bez povolení a mnohdy se točilo v časovém presu, než někdo z ouřadů nahlásil natáčení policii. Díky tomu je mnoho „komparzistů“ ve filmu ve skutečnost složeno z normálních kolemjdoucích – a také to vysvětluje, proč se většina filmu natáčela v noci…

04) Vzhledem k tomu, jak málo bylo na natáčení času, vznikaly mnohdy dokonalé momentky. V pauze mezi jednou ze scén si hladový Arnie třebas odskočil do restaurace, měl na to však tak málo času, že tak musel učinit v kostýmu – navenek působící, jako by mu chybělo oko a měl ohořelou půlku hlavy.

Terminátor
Autor: Orion Pictures Terminátor

03) Film se rovněž ukázal být revoluční pro budoucí život svých herců a tvůrců – a tím nemyslíme jenom nakopnutí jejich kariéry. Linda Hamilton (Sarah Connorová) byla například mnohem později (od roku 1997 do roku 1999) vdaná za Jamese Camerona, zároveň s ní však měl dříve románek i Arnie – který při blíže raději nespecifikované situaci objevil, že má Linda dvojče... Inu, Hollywood.

02) Arnie nakonec díky nápadu Jamese Camerona ve filmu řekne ještě méně slov než ve svém předešlém filmu Barbar Conan. V tom pronesl celkem 24 vět. V Termixovi je to už jen 17 vět! Díky bohům, že tenhle trend nepokračoval…

01) Jak málo toho Arnie namluvil, tím více byly jeho hlášky kultovní. Jeho slavná věta „Já se vrátím“ či raději v originále „I’ll be back“ přitom původně zněla „I’ll come back“. Musíme říct, že její přesnější překlad „Přijdu zpátky“ by nezněl ani zdaleka tak dobře!

Terminátor začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!