7 věcí, které nevíte o Thorovi: Málem si ho zahrál x-menovský padouch

Ohromující bůh hromu mohl vypadat úplně jinak. Stačilo, aby šel do kin o dekádu dříve...
Thor
Thor
Marvel Studios

reklama

Svalnatý asgardský superhrdina platí za jednoho z nejstarších matadorů marveláckého filmového univerza. Jaké jsou jeho kořeny v komiksu, a co vše dalšího na nás Thor, syn Odinův může ještě vybalit? Poznejte, co jste o něm nevěděli!

07) Poprvé jako vedlejší postava

Thor se v komiksu poprvé objevil v Journey Into Mystery #83 v roce 1962. Jako za většinou marveláků i za ním stáli Stan Lee a Jack Kirby. Traduje se, že Stan vymyslel Thora poté, co se snažil přijít s postavou, která by mohla zastavit supersilného Hulka – a nezbylo mu nic jiného, než oprášit severského boha. Původně byl Thor klasicky jen vedlejší postavičkou, ale poté, co se zalíbil fanouškům, dostal vlastní komiksovou sérii…

Journey Into Mystery
Autor: Marvel Comics Journey Into Mystery

06) Skrytá identita

Komiksový Thor se v jedné věci významně liší od Thora filmového – i v komiksu byl sice vyslán na Zemi Odinem, aby „se naučil pokoře“, přišel tam však o své vzpomínky a dostal alter ego lidského doktora Donalda Blakea. Nakonec se sice rozpomněl na své pravé já, alter ego si však v komiksu ještě dlouho ponechal, což... bylo pro jeho filmovou verzi holt až moc komplikované.

Thor (Vol. 6) no.11
Autor: Marvel Comics Thor (Vol. 6) no.11

05) Film v roce 2000?

Thor je jedním z nejpopulárnějších marveláckých hrdinů, nikoliv nadarmo ale panovala nejistota, jak bude vypadat jeho hraná verze. Plány na natáčení filmu existovaly již kolem roku 2000 (poháněné boomem odstartovaným prvními X-Meny a Spideym), ale zpočátku měl být filmový Thor o mnoho méně pompéznější produkcí – filmaři pro roli původně oslovili wrestlera Tylera Manea, který si střihl Sabretootha v prvních X-Menech. Projekt ale zamrzl a dál se pohnul až v nové podobě jako součást plánů MCU.

X-Men
Autor: 20th Century Fox X-Men

04) Hledá se Thor!

Kolem role Thora se původně motali Channing Tatum nebo Brad Pitt. Jak dnes víme, na žádného z nich nedošlo, někteří herci však postoupili za hranici drbu až do skutečného castingu. O roli dokonce vážně uvažoval blonďák Daniel Craig a producenti oslovili i Joela Kinnamana. Nejzajímavější alternativní Thor, který měl skutečně šanci na zisk role, je ale podle nás Alexander Skarsgård (Eric z Pravé krve). A byste chtěli jednu milou castingovou spekulaci navrch, Thorova otce Odina si prý mohl zahrát Brian Blessed, jehož nejspíš znáte z prehistorického Flashe Gordona.

Flash Gordon
Autor: Universal pictures Flash Gordon

03) Přichází Chris…

Nakonec produkce zvolila relativně méně známého Chrise Hemswortha, který se do Thora nejvíc proslavil jako otec Jima Kirka z Abramsova Star Treku (umře tam asi v páté minutě filmu). Hemsworth se musel pro roli Thora vydatně připravovat neustálým posilováním a stravou složenou z absolutních proteinových bomb (vajíčka, kuře, steak, proteinové nápoje… a rýže) a údajně během tréninku zkonzumoval celou svou váhu v proteinech.

Thor
Autor: Marvel Studios Thor

02) Realistický i nerealistický Thor

Leccos se namluvilo a napsalo o tom, nakolik se marvelovský Thor liší od severské mytologie. Připomeňme si tedy, že původní mytologický „Þórr“ je sám zřejmě pokračovatelem keltského Taranise, slovanského Peruna a jiných analogických typů drsňáků, kteří představovali škaredé počasí a měli síly na rozdávání. Ale přestože je komiksový Thor daleko od své prapůvodní předlohy, není zcela nereálný – třeba skutečnost, že jeho kladivo Mjolnir vzniklo v nitru kolabující hvězdy, je z hlediska astronomických jevů relativně věrohodné. Kovy totiž vznikly právě během hvězdných kataklyzmat! Aha!

Thor: Ragnarok
Autor: Marvel Studios Thor: Ragnarok

01) Loki jako Thor?

Tu nejlepší castingovou perličku jsme si ale nechali na závěr. Jedním z herců, kteří byli testováni v roli Thora, byl totiž i sám Tom Hiddleston – tedy představitel Lokiho! Byly to právě tyto kamerové zkoušky, které ukázaly, že je Hiddleston daleko zajímavější jako Loki. Tady se na ně můžete podívat!

Zdroj: Wikipedia Thor

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!