9 věcí, které nevíte o Válce světů: Na natáčení byla i Národní garda

Marťani právě přistáli! Tom Cruise se představí ve slavné Válce světů od Stevena Spielberga.
Válka světů
Válka světů
Paramount Pictures

reklama

V neděli večer se na COOLu rozjede drsná sci-fi Válka světů od Stevena Spielberga. Tom Cruise si v ní střihne otce od rodiny, který se o své ratolesti bohužel musí postarat právě během mimozemské invaze. Žádné záběry z Pentagonu, žádní hrdinní piloti – Válka světů nabízí přízemní náhled na to, jak by si během Dne nezávislosti asi připadala většina z nás. Jak tenhle koncept vlastně vznikl? I na to se mrkne náš přehled zajímavostí.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Válka světů - upoutávka

09) Traduje se, že nápad na natočení Války světů nepocházel z nějakého silného autorského pudu. Film samozřejmě volně vychází ze stejnojmenné knihy H. G. Wellse z konce 19. století a neméně i ze stejnojmenného filmu z roku 1953. Spielberg chtěl však po úspěchu Minority Report z roku 2002 jednoduše natočit nový fajn film s Tomem Cruisem, jenž přišel se třemi náměty – a Spielberg si bral právě Válku světů. Ano, přátelé, je to tak, tenhle film chtěl primárně natočit sám Cruise!

08) Pro Spielberga jde ostatně o třetí film řešící mimozemský kontakt, on sám se však v 80. letech proslavil spíš mírumilovnějšími mimozemšťany ve filmech jako E.T. – Mimozemšťan nebo Blízká setkání třetího druhu. Paradoxně právě E.T., dlouho symbol stojící přesně proti Vetřelci, měl mít daleko hororovější příběh. Temnější kontury nakonec vybledly, ve Spielbergovi však touha natočit si „zábavný film s ufouny“ zůstala a mohl ji konečně realizovat. Také tentokrát je tu trochu paradox, drsné vykreslení války pro film navrhla Kathleen Kennedy, dnes kontroverzní šéfka produkce Star Wars.

07) Scénář Války světů mohl být také původně notně mysterióznější, Spielberg oslovil s autorstvím J. J. Abramse, který s Cruisem natočil třetí Mission: Impossible (a dopracoval to až ke Star Treku a Star Wars). Abrams však musel odmítnout s tím, že je příliš zaneprázdněn natáčením svého nového šlágru – seriálu Ztraceni.

Válka světů
Autor: Paramount Pictures Válka světů

06) Většina vojáků ve filmu je zapůjčená přímo z americké Národní gardy. Před kameru si stoupli primárně vojáci spolu s vybavením virginských oddílů.

05) Během strašidelné scény ve sklepě si jeden z ufonů udiveně hraje s kolem bicyklu. Nejde jen o gag – scéna naráží na zmínku z původní Wellsovy knihy, v níž je zmíněno, že Marťani neznají kolo a zřejmě tuto technologii ve svém vývoji „přeskočili“.

04) Během natáčení podvodních scén si Spielberg laškovně pohrál s herci. Zatímco totiž byli Cruise a Dakota Fanning ve vodě, režisér jim skrze masivní reprobedny pouštěl k hraní soundtrack Čelistí...

Válka světů
Autor: Paramount Pictures Válka světů

03) S natáčením se pojí i jedna dojemná historka, po které budete vůči Cruiseovi zase o něco rozpolcenější. Cruise si totiž během návštěvy jedné ze zdejších farem, poblíž níž se točilo, povšiml fotky jisté Ashley Flint, která tu byla vystavená. Začal se zajímat, o koho jde, a vyslechl si příběh o tom, že jde o místní paní, která před pár měsíci přežila těžkou autonehodu. Když Cruise odcházel, údajně nechal v nádobě na dýška 5 tisíc dolarů. Buďto je Cruise fakt sympaťák, nebo má hodně pokřivenou představu o drobných!

02) V jedné z prvních scén, kde se Tom Cruise hádá se svým filmovým synem Robbiem, (zatímco si spousta čumilů fotí ufounskou „bouřku“), dostal štáb komparz na ulici kreativním způsobem. Jednoduše řekli kolemjdoucím i komparzistům, že si můžou vyfotit Cruise zadara, a nemálo lidí na to slyšelo.

01) Film si vysloužil těžkou kritiku za svůj optimistický konec, který příliš neladí s celkovým tónem filmu. To je možná validní, respektive jde přesně o ten happy end, jaký chce Steven zkrátka svým postavám dopřát. Jiný těžce kritizovaný element filmu, totiž vymření mimozemšťanů na pozemské patogeny, je však akurátně přejatý z původního románu. Wells jím, pravda, demonstroval tou dobou novou evoluční teorii, v rámci adaptace však proti tomuto prvku nelze říct ani popel.

Válka světů
Autor: Paramount Pictures Válka světů

Válka světů začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama