27. února 2023 00:02

9 věcí, které nevíte o Vodním světě: Kevin Costner při natáčení málem zemřel

Vodní svět možná nedokázal naplnit přehnané ambice, ale i díky své divnosti nakonec získal kultovní postavení mezi fanoušky postapokalyptických bijáků.

Dlouhotrvající tání ledovců způsobilo, že je celá Země pod vodou a živořící zbytky civilizace přežívají na plavidlech a v plovoucích městech. Poslední šancí lidí tyranizovaných piráty v čele s obávaným Deaconem (Dennis Hopper) se stává osamělý poutník Meriner (Kevin Costner), který se spolu s krásnou Helen (Jeanne Trepplehorn) a její dcerou Enolou (Tina Majorino) nehodlá vzdát naděje, že jednou vstoupí na suchou zem.

Režie Vodního světa, slavného sci-fi bijáku, jenž v sobotu večer dorazí na Prima COOL, byla svěřena Kevinu Reynoldsovi. Ten se mimochodem proslavil díky úspěšnému filmu Robin Hood: Král zbojníků, v němž taky zářil Kevin Costner. Vodní svět v jeho době provázela pověst prokletého projektu, jemuž postupně bobtnal rozpočet až na tehdy rekordních 235 milionů dolarů (včetně marketingu). Svých vlastních 22 milionů do něho vložil jako spoluproducent i samotný Costner, čehož později jistě mnohokrát zalitoval. V následujících devíti bodech zjistíte proč.

9) Podobnost s filmovou sérií Šílený Max není náhodná. Autor první verze scénáře Peter Rader přiznal, že když v roce 1986 začal psát Vodní svět, bral ho v podstatě jako vykrádačku Šíleného Maxe, přičemž všepohlcující poušť vyměnil za nekonečný oceán. Co chtěl rozhodně zachovat, byla násilnost a primitivnost lidí, kteří následkem rozvratu životního prostředí přišli o naději.

8) Nejnáročnější součástí natáčení byla výstavba kulis města plovoucího na hladině, které se vždy před natáčením musely odtáhnout skoro čtyři kilometry od pobřeží, aby při leteckých záběrech a obletech nebyla vidět pevnina. Rozhodovalo se mezi Havají a jižním pobřežím Austrálie. Nakonec vyhrála Havaj, konkrétně pobřeží Kona, kde však panovalo nestabilní počasí, takže se muselo končit vždy odpoledne kolem čtvrté hodiny. Herci a štáb používali celkem 30 malých lodí, které však nebyly vybaveny toaletami, takže se musely dělat přestávky, kdy byli vždy převezeni na větší loď všichni, co museli vykonat potřebu. Romantika, co?

7) Tehdy šlo o čtvrtou spolupráci režiséra Reynoldse s Kevinem Costnerem. První byla nostalgická komedie Fandango (1985), pak následovala hitovka Robin Hood: Král zbojníků (1991) a pak historické akční drama Rapa Nui – střed světa, v němž však Costner nehrál, ale pouze ho produkoval. Na dlouhou dobu šlo o spolupráci poslední, protože náročná produkce oba natolik rozhádala, že to Reynolds před koncem natáčení náhle zabalil a snímek musel dotočit Costner. Nakonec se však usmířili a potkali se v roce 2012 u westernové minisérie Hatfieldovi a McCoyovi.

6) Slavný režisér Joss Whedon (The Avengers, Avengers: Age of Ultron) byl jedním z mnoha lidí, kteří postupně pracovali na scénáři. Proces sám popsal v roce 2001 magazínu A.V. Club. Co mělo být původně týdenním laděním se podle jeho slov nakonec zvrhlo v sedm týdnů pekla. „Napsal jsem pár scén a hlášek, které nakonec byly ve filmu použity, ale nevydržel jsem se na ně ani dívat, protože výsledek fakt nedopadl dobře,“ přiznal.

5) Natáčení bylo prokleté od samého začátku. Costnerův dablér Norman Howell málem zemřel na plicní embolii, když se příliš rychle vynořil během potápění, ale o vlásek smrti unikl i Costner, když přišla bouře zrovna v momentě, kdy byl přivázán na více než desetimetrový lodní stožár. Natáčení postupovalo tak pomalu, že muselo pokračovat až do období hurikánů. Jeden zničil celé tisíc tun vážící kulisy umělého ostrova, které tak musely být postaveny znovu.

4) Plánovaný rozpočet 65 milionů dolarů se brzy ukázal jako naivní sen. Náklady se nakonec vyšplhaly na 175 milionů (bez marketingu), což bylo o 55 více než dosavadní rekord. Za dva roky ho však převzal Titanic s rozpočtem 200 milionů.

3) Film je v povědomí zapsán jako obří propadák, což ve skutečnosti není pravda. V amerických kinech sice vydělal neslavných 88 milionů dolarů, ale ve zbytku světa už daleko lepších 175 milionů a později byl hitem i na VHSkách. K solidním příjmům si mohl Universal připočítat i velký a vytrvalý úspěch čtyř tématických atrakcí Waterworld: A Live Sea War Spectacular ve svých zábavných parcích. Všechny jsou stále v provozu, přičemž ta nejnovější v Pekingu se otevřela v září 2021.

2) Přestože je Vodní svět vnímán spíše jako vysokorozpočtové béčko, získal i oscarovou nominaci za nejlepší zvuk. Nakonec však podlehl filmu Apollo 13. Více se mu zadařilo ve Zlatých malinách se čtyřmi nominacemi. Proměnil ji jen Dennis Hopper, který si za ujetou kreaci piráta Deacona odnesl cenu za Nejhoršího herce ve vedlejší roli.

1) Původní tříhodinová verze režiséra Reynoldse byla před uvedením do kin drasticky sestřihána Costnerem a studiem na 135 minut. Costnerův předchozí tříhodinový western Wyatt Earp (1994) totiž v kinech prohučel a panovalo přesvědčení, že to bylo právě kvůli jeho délce. Televize ABC později na svých obrazovkách uvedla o 40 minut delší verzi, která pospojovala spoustu nedotažených linek a taky lépe vysvětlila, jak pirátský klan Čmoudů vnímal svět a kde získal své schopnosti. Protože byla určená pro televizi, neobsahovala násilí ani drsný jazyk. Fanoušci později sestavili ultimátní tzv. Ulysses Cut filmu. Obsahoval scény z různých televizních verzí, ale bez cenzury. Tato verze se po letech dočkala oficiálního vydání ve vysokém rozlišení z původního remasterovaného filmového materiálu. Vodní svět tak nakonec díky fanouškům získal svou finální a nejlepší podobu.

Zdroj: IMDb zajímavosti, Mental Floss

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný