Will Smith vysvětlil, proč odmítl hlavní roli v Nespoutaném Djangovi a proč doteď nehrál ve filmu o otroctví

Objeví se Will Smith někdy ve filmu o otroctví?
Will Smith si mohl zahrát v Nespoutaném Djangovi místo Jamieho Foxxe
Will Smith si mohl zahrát v Nespoutaném Djangovi místo Jamieho Foxxe
Columbia Pictures

reklama

Že je Will Smith skvělým hercem a velkou inspirací pro afroamerickou komunitu, o tom snad nikdo nepochybuje. Přesto však v jeho bohatém portfoliu, které zahrnuje i dvě oscarové nominace za životopisná dramata Ali a Štěstí na dosah, jeden typ filmů znatelně chybí. V nedávném rozhovoru pro magazín GQ se Smith rozpovídal o důvodech, proč nechtěl hrát ve snímcích o otroctví:

„Filmům o otroctví jsem se vždy vyhýbal. V raných fázích kariéry jsem nechtěl ukazovat černochy právě v tomto světle. Chtěl jsem být superhrdinou. Proto jsem se snažil zachytit černošské kvality bok po boku mých bílých kolegů. Toužil jsem po rolích, které by vzal Tom Cruise. Poprvé jsem o snímku z prostředí otroctví uvažoval v případě Nespoutaného Djanga, ale nechtěl jsem se podílet na filmu o pomstě.“

Přestože Smith během své kariéry údajně dostal několik nabídek na účast ve filmech o otroctví, dosud se bránil – nakonec se však ani tomuto tématu nevyhne. S režisérem Antoinem Fuquou (Training Day, Equalizer) totiž chystá snímek s názvem Emancipation. Mělo by se jednat o příběh podle skutečné události: Hlavní postavou bude otrok Peter, který v roce 1863 utekl svému údělu a přidal se k unijní armádě. Tento skutečný muž byl následně vyfotografován a jeho zbičovaná záda se tehdy dostala do mnoha novin jako nesporný důkaz nelidského zacházení s otroky na americkém Jihu.

Proč tedy Smith najednou obrátil? „Tento příběh je hlavně o lásce, o síle černošské lásky. A na to jsem se dokázal naladit. Chtěli jsme odvyprávět příběh o tom, jak nás černošská láska činí neporazitelnými,“ vysvětlit Smith ve zmíněném rozhovoru. Peter se totiž v uniformě armády Severu následně vrátil na nenáviděné plantáže Louisiany a pomáhal osvobozovat další otroky. Smith se tak v tomto příběhu zřejmě dočkal postavy, jíž se týká problematika otroctví, zároveň se však jedná o skutečného afroamerického hrdinu.

reklama

reklama