9. srpna 2021 00:02

Jak vznikli X-Meni? Stan Lee je kdysi vymyslel společně s Avengers

Vítejte na počátku celé mutantí ságy. Jak se slavná parta dostala do kreslených sešitů?

V neděli večer se na COOL probije velekvalitní komiksovka X-Men: První třída. Jeden z nejlépe hodnocených filmů série vám ukáže kořeny celého filmového světa X-Menů. Mladý Magneto a mladý Profesor X se tu poprvé potkají, aby spolu s partou ještě mladších mutantů v 60. letech zamezili jaderné válce. Není přitom náhodou, že je snímek zasazený do roku 1962 – i v tom našem, o fous nudnějším světě totiž komiks X-Men vznikl zhruba ve stejnou dobu. Než vám tak První třída ukáže fikční počátek mutantů, přečtěte si u nás, jaký byl jejich reálný počátek v dílně Stana Lee!

Na počátku 60. let to v Marvelu kreativně bublalo. Poté, co v předešlých 20 letech za tahouna komiksu platilo spíše studio DC, noví hrdinové z marvelácké dílny jako Hulk, Thor, Iron Man a především Fantastická čtyřka převzali žezlo starší generace. Právě poslední jmenované kvarteto na tom mělo největší podíl – zatímco hrdinové minulé éry obvykle pracovali o samotě anebo maximálně s přicmrndávačem, Fantastická čtyřka ukázala, že může fungovat i vícero hlavních hrdinů. Stan Lee a Jack Kirby si proto usmysleli, že je třeba přijít s dalšími partami. A tak se v září 1963 zrodili nejen Avengers, ale také X-Meni.

Alfou a omegou každého hrdiny jsou jeho superschopnosti. Ve zlaté a stříbrné éře komiksů byly superschopnosti vlastně tím jediným, co superhrdiny definovalo. Dnes si třeba můžeme říkat, že je Kapitán Amerika zajímavou manifestací konzervativních amerických hodnot v globalizovaném věku. Zároveň však upomíná i na vojenské přešlapy... ale v éře svého zrození to byl prostě supersilný cápek oblečený do americké vlajky, který dával náckům do nosu.

Pokud se však podíváte nalevo a napravo, mnoho superhrdinů v realitě zatím pořád nevidíme. Každý superhrdina je proto jenom tak přesvědčivý, jak přesvědčivý je příběh o jeho vzniku. Jak si však zkraje 60. let uvědomil Stan Lee, příběhy o radioaktivních pavoucích nebo záření gama se rychle omelou dokola. Způsob zrození superschopností vlastně ani sám o sobě zajímavý není, jde spíše o to, jak se nadpřirozená moc podepíše na mentálním zdraví a hodnotách (anti)hrdiny.

Když tak Lee nemohl používat donekonečna podobné zdroje moci superhrdinů, rozhodl se problém kreativně obejít. „Vybral jsem si srabáckou cestu ven,“vzpomínal Stan Lee v roce 2004. „Řekl jsem si, že jde prostě o mutanty. Už se s tím narodili!

Byla to vlastně cesta k prvním „humanizovaným“ hrdinům Marvelu, kteří neměli za zády bizarní příběh o svém vzniku, a připomínali, inu, každého z nás. Jack Kirby, který první x-menovské příběhy kreslil, to interpretoval po svém. „Co byste udělali s mutanty, kteří jsou jenom malí kluci a holky a rozhodně nejsou nebezpeční? Dali byste je do školy. (...) Cítil jsem, že pokud mutanty budeme cvičit po našem způsobu, odvděčí se nám nejenom tím, že nám pomohou, ale i tím, že porostou sami vůči svému druhu. A tak budeme moct všichni růst společně.

V roce 1963, kdy si Lee a Kirby s těmito nápady pohrávali, rozhodně nešlo jen o výplody z říše snů a fantazie. Ve stejném roce totiž odmítl guvernér státu Alabama zrušit segregační zákony a pustit dva černé studenty do místní školy – k události nakonec prezident Kennedy povolal národní gardu (!), která vzdor nesouhlasu regionálních politiků oba študáky eskortovala do budovy. Tuhle scénu z června 1963 nejspíše všichni znáte minimálně z Forresta Gumpa, který slavný okamžik historie očumoval po svém. První díl X-Menů pak vyšel jen tři měsíce po ní, a rozhodně tak notně hrál na tehdejší společenské téma.

Původní název party superhrdinů byl „The Mutants“, k tomu se však negativně vyjádřil vydavatel Martin Goodman s tím, že čtenáři nebudou mít ponětí, co to „mutant“ vlastně je. Inu, 60. léta byla jiná doba. Název X-Men tak nakonec vychází jednoduše z toho, že mají – jak sdělil hned v prvním čísle Profesor X – navíc eXtra schopnost. Zatímco Lee psal příběhy, Kirby kreslil a za pochodu tak vymyslel vzhled X-Menů a jejich stylizaci. První číslo přitom ukázalo čtenářům Cyclopse, Marvel Girl, Beasta, Angela a Icemana, které proti zlému Magnetovi vede hodný Profesor X s vlastní partou mutantů.

I když X-Meni zpočátku platili spíše za druholigový komiks, postupem času zráli jako víno – a v roce 2000 se ostatně stali prvním „vážnějším“ komiksovým filmem, který celý žánr vyvlekl z tahu mnohem staršího Supermana a Batmana. Což na komiks, který původně vznikl spíše jako levná a jednodušší kopie úspěšnějších sérií, vůbec není špatné!

X-Men: První třída začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný