Yoda, Obi-Wan a Glum: 20 věcí, kterých jste si nevšimli v nových Star Wars

Samozřejmě… „možná“ nevšimli. Jo a pozor na SPOILERY!
Star Wars 20 zajímavostí
Star Wars 20 zajímavostí
Lucasfilm

reklama

Nové Star Wars jsou plné věcí, které může člověk snadno přehlédnout. O některých z nich už jste možná slyšeli a týkají se hlavně nenápadných miniroliček a pozadí postav, jiné zase souvisí s příběhem a stačí se nad nimi na chvíli zamyslet, aby dávaly smysl. Že už jste na Star Wars jednou byli a jste si jistí, že vám unikla spousta detailů? Tady máte ty nejdůležitější, přejeme ještě lepší druhou projekci!

Star Wars sokol

Star Wars lámou i ty největší rekordy! Pokoří Titanic s Avatarem?

ČLÁNEK OBSAHUJE SPOILERY. POKUD JSTE FILM NEVIDĚLI, NEČTĚTE DÁL!

1) Stormtroopera, který Poea Damerona na začátku srazí před Kylo Rena, hraje hudební skladatel Michael Giacchino (Ztraceni, Star Trek). Nigel Godrich, producent kapely Radiohead, pak také hraje (zatím neidentifikovaného) vojáka Prvního řádu.

2) Thomas Brodie-Sangster, malý klučina z Lásky nebeské, hraje imperiálního důstojníka, který si všimne, že Poe a Finn utíkají V TIE Fighteru

3) Finn je stormtrooper FN-2187. Stejné číslo měla cela princezny Leiy v Epizodě IV.

4) Jak je zmíněno v debatě Kylo Rena a generála Huxe, klonová armády se přestala používat před desítkami let (mimochodem už před Epizodou IV). Část vojáků Prvního řádu pochází z náborů a část (třeba Finn) byla v útlém věku vytržena z rodin, převychována a vycvičena ve stormtroopery.

5) Hlas robota BB-8 pomáhal vytvořit herec a komik Bill Hader.

6) Unkara Plutta, rozdávače dávek za staré součástky, hraje Simon Pegg (Scotty z nového Star Treku), který na place zároveň sloužil jako „fandovský konzultant“. Jak odhaluje "snová sekvence", Unkarovi byla svěřena zhruba pětiletá Rey, když jí kdosi nechal na Jakku.

7) Na Jakku jsou vidět zbytky kluzáků podobné těm, jakými se závodilo na Tatooine v Epizodě I.

8) Nejvyšší vůdce Snoke by teoreticky mohl být bývalý mistr císaře Palpatina Darth Plagueis (i když nejspíš není). Palpatine sice Anakinovi v Epizodě III řekl, že Plagueise zabil, zároveň ale tvrdí, že jeho mistr dokázal ochránit své blízké před smrtí (tak proč ne sebe?). Snoke mimochodem není obr. Ve skutečnosti ho přes motion-capture hraje a mluví Andy Serkis (představitel Gluma z Pána prstenů) a má něco přes 2 metry. Jen stejně jako Palpatine v Epizodě V používá velkou projekci.

Star Wars recenze

Recenze: Dostali jsme nejlepší epizodu Star Wars? A je Kylo Ren lepší záporák než Darth Vader?

9) Yayan Ruhian aka „Šílený pes“ z Raidu hraje Tasu Leeche, pašeráka z gangu Kanjiklub. Ve scéně, kde Kanjiklub osočuje Hana Sola z (dvojitého) podvodu, stojí hned vedle Ruhiana Iko Uwais aka Rama, hlavní hrdina z Raidu. Oba u filmu pomáhali s choreografií akčních scén.

10) Ve "snové sekvenci" se Rey nejdřív propadne do chodby, ve které v Epizodě V probíhal souboj Lukea s Vaderem. Následně slyšíme hlas Yody („Síla nás svazuje.“), starého Obi-Wana („Rey…“ – vystřiženo z „Afraid“ Aleca Guinnesse z Epizody IV) a mladého Obi-Wana („Tohle jsou tvoje první krůčky.“), který nově nahrál sám Ewan McGregor. Spekuluje se o tom, že skrz meč nekomunikuje Luke, ale Obi-Wan s Yodou, kteří doufají, že Rey přesvědčí Lukea ke cvičení dalších Jediů.

11) Ve "snové sekvenci" jsou po Kylově boku rytíři Renu, o kterých mluví nejvyšší vůdce Snoke. Jedná se o kult uctívačů Sithů, kteří ale (s výjimkou Kyla) neovládají Sílu.

12) Starkiller Base zničí systém Hosnian. Planeta, na které se na chvíli ocitneme, je Hosnian Prime, a právě na ní se mimochodem nachází obnovený republikový senát, který se v rámci kompromisu stěhuje mezi soustavami.

13) Prosluněný přílet TIE Fighterů do bitvy na planetě Takodana (k paláci Maz Kanaty) je odkaz na Coppolovu Apokalypsu. Útěk před TIE Fightery na Jakku je poctou scéně s práškovacím letadlem v Hitchcockově Na sever severozápadní linkou. A rytíři Renu v dešti by měli upomínat na Kurosawových Sedm samurajů.

14) Herečka Harriet Walter, která ošetřuje Chewbaccovo zranění, je neteř Christophera Lee, představitele Hraběte Dooku z Epizod II a III.

15) Když si Kylo Ren myslí, že vidí Reyiny představy o oceánu a ostrově, ve skutečnosti by měl vidět planetu, na které se ukrývá Luke. Zatím ale není jasné, jak se Rey dostala do hlavy.

16) Stormtroopera, kterého Rey donutí, aby ji pustil na svobodu, hraje Daniel Craig, současný představitel Jamese Bonda. Je docela poznat po hlase i podle pohybu.

Kylo Ren, záporák ze sedmých Star Wars

Čeká nás 5 Star Wars filmů během příštích 5 let. Víme, o čem budou a kdo je natočí!

17) Plánování útoku na Starkiller Base se účastní i Admiral Ackbar (autor slavné hlášky „Je to past.“ z Epizody VI) nebo Nien Nunb, jenž společně s Landem pilotoval Millenium Falcon v bitvě o Endor.

18) Rey vytáhne světelný meč ze sněhu úplně stejně jako Luke v Epizodě V.

19) Film celou dobu dává na odiv, jak silná je Chewbaccova kuše. Kylo Ren je tedy po zásahu z ní dost těžce zraněný, což je jeden z hlavních důvodů, proč ho Rey dokáže porazit. Kdyby se totiž nesoustředil na to, aby nevykrvácel, dávno by bylo po něm.

20) Kylo Ren touží především po tom, aby byl „lepší“ než Darth Vader. Vaderovou jedinou slabinou bylo, že nedokázal zabít svého syna, když tedy Ren zabije svého otce, konečně se (alespoň ve vlastní hlavě) stane silnějším přívržencem temné strany, než byl Vader. Jak ale potvrzuje sám Snokes, Ren je pořád jen padawan a jeho výcvik zdaleka není u konce.

V Epizodě VIII, která nás čeká 25. května 2017, se tak rozhodně máme na co těšit!

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama