Zapomeňte na Harryho Pottera: Tohle je 5 nejdrsnějších fantasy, které vám vytřou zrak!

Conan a ti druzí...
Harry Potter a Barbar Conan
Harry Potter a Barbar Conan
Warner Bros./20th Century Fox

Sobotní večer bude barbarský. Ve 20.00 totiž na Prima COOL začíná legendární Barbar Conan s Arnoldem Schwarzeneggerem! Fantasy jako víno se ve zdejším pojetí navíc chlubí i překvapivou drsností – a to i na svou dobu. Vybrali jsme pár skvělých filmů, které jsou na tom podobně.

Barbar Conan - upoutávka
Barbar Conan - upoutávka

05) Černá smrt

Když se ve filmu jménem Černá smrt vydá komando rytířů vedené Seanem Beanem bojovat s tajemnou čarodějnicí, je jasné, že tu o oběti nebude nouze. Krásou Černé smrti však není jenom arcistředověká story, ale i nejasnost, nakolik jde o fantasy a nakolik o historii – je tu sice přítomné čarodějnictví, ale až do konce filmu vlastně není jasné, zdali jsme svědky skutečného kouzlení nebo jenom zručné manipulace s davy ve stylu předchůdkyně Davida Copperfielda. Jenom více filmů, které takto umně balancují mezi dvěma žánry!

Černá smrt
Autor: Revolver Entertainment Černá smrt

04) Solomon Kane

Podobně jako Conan, také Solomon Kane je produkcí z pera Roberta E. Howarda. Zatímco Conan však získal díky průlomovému filmu Arnieho velkou slávu, Solomon si musel na exponovanější film pořádně počkat – a dočkal se teprve před několika lety. Oproti barbarskému filmu má Solomon Kane mnohem blíže filmovému Van Helsingovi, a to v tom dobrém, i v tom méně pozitivním světle.

Solomon Kane
Autor: Optimum Releasing Solomon Kane

03) Outlander

Velmi mnoho „temných fantasy“ je totiž nápadně béčková podívaná. Někdy to nevadí a filmu se podaří zahrát na ty nejlepší struny – neplatí to však vždy. Podobnou výjimkou z pravidla je rovněž Outlander, který u nás vyšel pod zavádějícím názvem Vikingové 2. I když se tu totiž objevují severští válečníci, jde o jediné pojítko s Banderasovým filmem. V Outlanderovi jde o příběh ufouna, který uvízne na matičce Zemi – a vzdor jisté příměsi sci-fi si výsledek nezadá s tou nejdrsnější fantasárnou!

Vikingové 2/Outlander
Autor: The Weinstein Company Vikingové 2/Outlander

02) Hellboy 2: Zlatá armáda

Také Hellboy má nápadné sci-fi (a steampunkové a lovecraftské a další) rysy, svého druhu však zdejší universum stojí především na fantasy základech. Od příběhů antických elfů přes ztracenou historii až po armády golemů je Hellboy sice moderní, ale přesto fantasárnou. Umírá se tu přitom často a s gustem. Co ostatně jiného taky čekat od filmu, kde je nejkladnější postavou monstrum z pekla!

Hellboy II: Zlatá armáda
Autor: Universal pictures Hellboy II: Zlatá armáda

01) Barbar Conan

Avšak jenom Conan ví, co je v životě temné fantasy opravdu důležité! Rozdrtit nepřítele, hnát jej před sebou a slyšet nářek jeho žen! John Millius v Barbaru Conanovi natočil film, který pomohl rakouskému kulturistovi naskočit do světa filmu a zároveň nám dal podobu fantasy, jaká kralovala po dvě dekády až do příchodu Pána prstenů. Ne nadarmo všechny obaly Dračích doupat či her jako Diablo II mnohdy nabízely nějakou variaci Conana. Tohle je totiž nejen fantasy, ale přímo film, který celý žánr pomáhal definovat!

Barbar Conan
Autor: 20th Century Fox Barbar Conan

Barbar Conan začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

reklama