Krátká historie Želv Ninja: Od komiksu k animáku s Batmanem

Želvy Ninja do zrodily v roce 1984 a mají za sebou nespočet komiksů, hraček, her i filmů.
Želvy Ninja
Želvy Ninja
Paramount Pictures

reklama

V sobotu ve 20.00 to na COOLu rozjedou Želvy Ninja 2. Naše želvácká skvadra se i tentokrát bude muset porvat s Trhačem, v jehož chorém mozku se zrodil recept na látku, která dělá z lidí zvířata. A i tentokrát u toho bude April O’Neil s tváří Megan Fox, nově doprovázená Caseym Jonesem (Stephen Amell aka Arrow). Možná, že vám ústřední premisa filmu připadá povědomá – v předloze se totiž objevila mnohokrát. Pojďme si tedy probrat Želvy Ninja hezky od A do Z!

Komiksové kořeny

Dnes je to nejspíš obtížné pochopit, ale bývaly časy, kdy Želvy Ninja platily za obskurní parodii komiksového žánru. Ano, je tomu tak, absurdní premisa (mluvící želvy s katanami???) vytýkaná občas zlými jazyky želvímu komiksu, je vyloženě primárním cílem původních autorů! Ti se jmenovali Kevin Eastman a Peter Laird a koncept je napadl jako reakce na tehdy populární komiksy Ronin. Ale nejen na ty!

Eastman a Laird si v prvním dílech želváků brali na paškál i Daredevila, x-menovské Nové mutanty nebo komiks Cerebus. V reakčním duchu sesmolili první díl a vydali jej spíše jako humoristický projekt na vlastní náklady s pouhými 3000 kopiemi.

Problém nastal, když začala obskurní idea velmi rychle získávat čtenáře. Nejenže se první vydání zaplatilo, ale zaplatila se i vydání další. Želváci se stávali mainstreamovým zbožím a už dva roky po nezávislém startu byly na trhu kovové figurky jako licencovaný merchandise a rok na to rovněž hračky. Jak už to přitom v 80. letech chodilo, pokud jste chtěli prodat hračky, znamenalo to k nim udělat i animovaný seriál. A tak se zrodily Želvy Ninja v mutaci, kterou možná znáte nejdůvěrněji.

První číslo komiksu Teenage Mutant Ninja Turtles
Autor: Mirage Studios První číslo komiksu Teenage Mutant Ninja Turtles

První animovaný seriál přišel v roce 1987, v Česku (respektive Československu) se ale samozřejmě objevil až o řadu let později. Právě tihle želváci se však dočkali největšího ohlasu a frčeli až do roku 1996 po celých 10 řad! Ačkoliv pro přetlumočení komiksů došlo na určité zředění původní parodičnosti a temnoty, první seriál nebyl od předlohy zase tolik odlišný. To přišlo až s tím druhým.

Mezi lety 1997 až 1998 totiž došlo na odvysílání dvou řad hraného seriálu s maskami, který možná znáte také. V tomto případě nebyl úspěch tak výrazný, ale nebyl ani nulový – koneckonců od roku 2003 přišly tři další animované seriály a poslední z nich skončil teprve v roce 2016. Nedá se tedy říct, že by Želvy Ninja byly provarem, alespoň ne v 90. letech.

Globální popularita

To vše doprovázejí i dvě další média – videohry a filmy. Želvácké hry byly vždy ideálně bojovkami ve stylu Mortal Kombatu (či Street Fightera). Pro jednu generaci hráčů však šlo o dost významné kousky, želváci se totiž objevili na vrcholu popularity zrovna v době, kdy přicházely počítačové hry do mainstreamové popularity. První želví hry pro NES, C64, Amigu a nakonec PC vám tak na disku přistály, ať už jste je chtěli, nebo ne. Od té doby se sice leccos změnilo... není však problém mít vůči želvákům nostalgické pocity, i když jste je v televizi tradičně přepínali a nikdy jste v ruce nedrželi komiks.

Ruku v ruce s tím šly i filmy. Také jejich kvalita byla poněkud... rozporuplná, ale co neměly v hlavě, to měly v nohách! První hraný biják dorazil už v roce 1990 a nabídl legendární chlápky v kostýmech. Ti se pak vrátili ještě dvakrát a po animáku v roce 2007 se v roce 2014 objevil reboot z produkce Michaela Baye, jenž poprvé vsadil na digitální želváky v reálném světě. V roce pak dorazil i crossover s Batmanem, který... no podívejte se na to sami!

Nezdá se přitom, že by Želvy Ninja vyklízely pole, ba naopak! Paramount již oznámil, že brzy začne produkce dalšího filmu, který rebootuje aktuální ságu a nejspíš vydělá další stovky milionů dolarů. Bohaté komiksové kořeny želváků dávají rozhodně hutné podhoubí pro další navazující dílka – a popularita jak internetových televizí, tak komiksových filmů je k tomu dokonalým prostředím.

Od komiksových a parodických kořenů se Želvy Ninja za víc jak tři dekády notně vzdálily. Pokud je dnes ale něco stále platné, tak nutnost trochu si z vážnějších komiksů utahovat. A možná, že je to dnes ještě aktuálnější než v roce 1984! Jestli se tedy budoucnost želváků ponese malinko v duchu Deadpoola, rozhodně stále mají co nabídnout i po roce 2020.

Želvy Ninja
Autor: Paramount Pictures Želvy Ninja

Želvy Ninja 2 začínají na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

reklama

reklama