Co se mělo stát ve zrušených pokračováních Terminátora?

Příběhy, na které ve světě Terminátora nikdy nedojde.
Terminator Genisys
Terminator Genisys
Paramount Pictures

reklama

Plechová legenda T-800 se vrací – již v sobotu večer na COOL dorazí Terminator Genisys, tedy film, který v roce 2015 převrátil na hlavu celou robotí ságu. Sarah Connor je v něm robotickým vrahounem navštívena nikoliv jako mladá servírka, ale už jako dítě – a to změní jak její život, tak i další osudy série! Nejenže Sarah nakonec vychovává „hodný“ terminátor s tváří Arnolda Schwarzeneggera, ale navíc slavná hrdinka sama cestuje časem, aby Skynet zastavila v šíleně futuristickém roce 2017. Jenom u Genisys však původně zůstat nemělo…

Sága Terminátor rozhodně patří k sériím, které nám v podstatě daly moderní akční film. Poslední tři díly však ve snaze navázat na tradici značky moc neuspěly a momentálně je série definitivně v limbu. Zejména tvůrci čtvrtého a pátého dílu přitom původně chystali velké věci. O co mělo v nikdy nenatočených pokračováních obou snímků jít?

Trilogie Genisys

Neradi bychom lidem nepolíbeným Genisys zkazili nedělní snímek, těžko se však při popisu hypotetického pokračování můžeme obejít bez rekapitulace děje. Tak tedy jen ve zkratce pro připomenutí – první (a zároveň poslední) díl Genisys restartoval celou dějovou linii ságy, když vyslal dalšího Terminátora zabít malou Sarah Connor víc jak dekádu před původním filmem. Před smrtí ji však zachránila další verze Arnoldova T-800, která ji pak následně vychovala až do chvíle, než z ní vyrostla Emilie Clarke. Když přeskočíme bambilion dalších dějových linií, spolu s dalšími hrdiny se tato nová Sarah a Arnoldbot dostanou do roku 2017, kde zastaví další pokus Skynetu o nastartování apokalypsy.

Pokračování měla tradičně přinést více téhož. Vrátit se měla hlavně robotická manifestace Skynetu T-5000 s tváří Matta Smithe (oblíbený Doctor Who), u níž se ukáže, že... pochází z jiné časové linie, potažmo z jiné alternativní reality. To by, svého druhu, zachovalo kontinuitu původních filmů lehce nedotčenou, nikdo totiž nemohl očekávat, že se po porážce "našeho" Skynetu objeví Skynet ze sousední dimenze.

Krom toho mělo být i odhaleno, kdo vyslal Arnoldova hodného Terminátora do roku 1973 (což ovšem scenáristé v době psaní Genisys sami nevěděli) a stejně tak měly pokračovat i machinace, konspirace a intriky uvnitř Cyberdyne. Jádrem příběhu pak měla být hrozba Skynetu v současnosti – tedy, nového Skynetu, schopného asimilovat stroje i lidi.

Terminator Genisys
Autor: Paramount Pictures Terminator Genisys

Trilogie Salvation

Genisys však není jediným příkladem série, která nebyla. O šest let dříve se s vlastními nápady na trilogii vycházející z Terminator Salvation pochlubil jeden ze scenáristů, William Wisher.

Jeho cíl paradoxně nebyl příliš odlišný od Genysis, ale chtěl k němu dojít z opačného konce – filmy z budoucí perspektivy měly sledovat to, kterak se Kyle Reese a T-800 vydají na cestu časem, takže by vlastně došlo na uzavření časových smyček. Vrátit by se mohla i Sarah Connor, ačkoliv nebylo upřesněno, v jaké časové linii či verzi.

Ačkoliv něco podobného realizovalo i Genisys, když dva dělají totéž, není to nutně totéž – stačí se podívat na Star Wars Story: Rogue One, aby bylo vidět, že starý a nový film mohou skončit v elegantním propojení. Pravda, režisér McG zřejmě neměl na podobné vyvážení novinek a patosu kapacity, ale s jistotou se to nikdy nedozvíme.

Terminator: Salvation
Autor: Warner Bros. Pictures Terminator: Salvation

Terminator Genisys začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!