19. února 2024 00:02

5 legendárních armád, které záhadně zmizely

Jsou lidé, kteří dovedou ztratit celé vojsko!

Sobotní večer na COOLu ovládne trojka Flynna Carsena s podtitulem Jidášův kalich. Tentokrát bude Knihovník hledat bájný artefakt, který by skrze oživení prince Vlada mohl vzkřísit masivní armádu upírů. Do třetice se tedy mrkneme na to, jaké vlastně v (nefilmové) historii existovaly skupiny bojovníků, které beze stopy zmizely. Alespoň tedy údajně!

05) Ztracená armáda Kambýsése II.

Vyslat špatně vybavené vojsko do pouště, to zní jako ideální recept na mrzení! V 5. století před naším letopočtem se o tom přesvědčil perský vládce Kambýsés II., když údajně vyslal až 50 tisíc mužů vstříc egyptské oáze Sywa. Masivní písečná bouře měla pohřbít celou armádu během jejího pochodu. Nakolik je historka pravdivá, se přou egyptologové dodnes – jediným písemným záznamem z ní je Herodotova kronika. Ve 20. století se zbytky armády snažila najít řada archeologů, ale často marně. Poslední vykopávky poblíž oázy Dakhla přesto naznačují, že by část příběhu mohla mít skutečné kořeny, zdá se však, že vojsko nebylo zničeno písečnou bouří, ale útokem egyptských rebelů. Bouři si pak zřejmě vymyslel Kambýsésův nástupce Darius I., snad aby snížil význam vzpurné državy.

04) 121. pěchotní pluk 54. japonské divize

Naopak do moderní éry zaplujeme se ztraceným plukem z 54. japonské divize v druhé světové válce. Ten se totiž ztratil v lednu a únoru 1945 během bitvy o ostrov Ramree nedaleko Burmy. Stalo se tak během obrany ostrova – spojenci se Ramree chtěli zmocnit s cílem vybudovat tu letiště pro útok na pevninskou Burmu, Japonci se však rozhodli vzdorovat. Britský útok byl tak silný, že byl 121. pluk donucen k ústupu přes místní bažiny zamořené krokodýly. Nejslavnější zpráva však mluví o tom, že z 900 ustupujících Japonců tento ústup přežilo jenom 20 mužů! Realita je taková, že příběh z nejrůznějších zoologických důvodů nepůsobí příliš důvěryhodně. Je pravděpodobné, že krokodýli skutečně mohli za spoustu japonských obětí, pro zabití 880 mužů by se však v bažinách musely nacházet tisíce živočichů, což odporuje pravidlům přemnožení v daném ekosystému. Pro 121. pluk tak krokodýli nejspíš byli solidní hrozbou, britské bomby a nedostatek vlastní munice jim však způsobily mnohem větší bolehlav.

03) HMS Terror a HMS Erebus

Podobně kolují legendy i kolem ztracených plavidel Terror a Erebus, které se v polovině 19. století jaly najít potenciální severozápadní cestu „nad“ americkým kontinentem, která by umožnila plynulejší obchodování mezi západní a východní hemisférou. Ztracených lodí v historii najdeme mnoho, Terror a Erebus ale vytanou na mysli i díky nedávnému seriálu, který přinesl fiktivní verzi události, při níž záhubě posádky napomohla (lehce nadpřirozená) sněhová potvora. V reálu zůstává zkáza lodí i nadále tajuplná, a to ačkoliv se již podařilo najít vraky obou lodí. Je prakticky jisté, že osudným se námořníkům staly tenčící se zásoby poté, co je uvěznil arktický led. Častokrát propíraná otrava olovem nejspíše naopak nebyla tak vážná, jak fikce občas tvrdí. Kvůli nedostatku potravy však lze naopak za realistickou možnost posledních (tý)dnů považovat i vzpouru a kanibalismus... Seriálový Terror tak nejspíše od reality zase tak daleko nebude.

02) Legio IX Hispana

Rovněž zmizení „deváté legie“, na které mělo dojít kolem roku 117 našeho letopočtu v Británii, nese jisté reálné kořeny. Ačkoliv filmy jako Orel Deváté legie mluví o destrukci na vzdálené severní frontě, z nemnoha záznamů víme o některých členech Legio IX po roce 117 – paradoxně v jiné vzdálené državě, totiž v Judeji. Tam nedlouho poté došlo na povstání Bar Kochba i táhlé boje s Parthskou říší, které mohly počty legie zredukovat až na hranici zničení. Technicky vzato mohla být poté Devátá legie rozpuštěna do jiných legií. Římané však nebyli na psaný záznam zrovna puntičkáři, a během dvou milénií se tak skutečně mohla celá legie doopravdy ztratit – spíše však v záznamech než během tajemné katastrofy.

01) Terakotová armáda

Pokud jste někdy slyšeli o legendární Terakotové armádě, určitě jste začali pátrat po tom, co se s ní vlastně stalo. Byla celá pohřbena s velkým čínským sjednotitelem Čchinem Š’-chuang-ti (alias Prvním císařem)? Anebo se jednoduše rozpustila? Pravda vás nejspíš překvapí. Terakotová armáda totiž nikdy nebyla armádou v pravém smyslu slova, šlo pouze o komplexní „dokreslení“ obří hrobky! Ta mimochodem dokazuje, že argumenty „pyramidy přece nemohly být hrobkou, lidi by něco takového nepostavili zbytečně“ ignorují jiné zjevné pompézní hrobky. Na 8 000 terakotových válečníků vyrobených z pálené hlíny a ukrytých do podzemních prostor i s hliněnými koni (!) nikdy nemělo jinou než duchovní úlohu. Terakotová armáda, respektive hrobka, vznikala skoro 40 let a její stavba započala ještě za života Prvního císaře. Nejde o jedinou zajímavost z jeho vlády. První císař totiž také zemřel během svého hledání léku na nesmrtelnost. Mělo jím být požívání malého, ale přesto významného množství rtuti, jež se mu pochopitelně stalo osudným.

Flynn Carsen 3: Jidášův kalich začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný