5 her, které se na nových konzolích dočkaly zásadního vylepšení

Nevyšly sice primárně na nové konzole, ale až na nich pořádně rozkvetly.
Hry, které mají nejlepší vylepení na next-gen konzolích
Hry, které mají nejlepší vylepení na next-gen konzolích
Electronic Arts / CD Projekt RED

reklama

Nová generace konzolí nabízí násobně vyšší výkon než ta dosluhující, což dává zcela nový rozměr některým starším hrám, s nimiž měl PlayStation 4 nebo Xbox One často potíže a nedokázal je rozběhnout v uspokojivé kvalitě nebo plynulosti.

Vybrali jsme pětici, která nevyšla primárně na nové konzole, ale dočkala se na nich největšího zlepšení – většinou formou updatu zdarma.

Gears 5 (Xbox Series X)

Hra, která vypadala parádně už na Xboxu One, běží na tom novém v dynamickém 4K s daleko vyššími detaily, lepším osvětlením i částicovými efekty, to všem navíc při 60 fps. Kde se na starší konzoli často propadala pod 30 fps, tam si nová verze drží skálopevných 60. Multiplayer nabizí i mód s agresivněji snižovaným dynamickým rozlišením a frameratem 120 fps, kterým nepohrdnou ani profi hráči. Gears 5 jsou navíc k dispozici zdarma v rámci předplatného Game Pass.

 

Star Wars Jedi: Fallen Order (PlayStation 5, Xbox Series X)

Hra, která si zakládá na rychlých reakcích při boji se světelným mečem, na starších konzolích trpěla nestabilním frameratem propadajícím se až ke 20 fps. Proto potěšil nedávný nečekaný patch zdarma, který nabízí celkem stabilních 60 fps při dynamickém rozlišení 1440p na obou konzolích, díky nimž získávají souboje úplně nový švih. Vybrat si však lze i dynamické 4K při 30 fps. Obraz vypadá daleko lépe taky díky rychlejšímu nahrávání textur z SSD, takže i při rychlém pohybu vidíte jejich nejkvalitnější variantu a ve větší dohledové vzdálenosti.

 

Days Gone (PlayStation 5)

Zombie survival z otevřeného světa běžel na základním PlayStationu v rozlišení 1080p při 30 fps. Patch ho zvýšil na 1880p a 60 fps, což znamená třikrát vyšší rozlišení při dvojnásobné plynulosti. Vývojáři z Bend Studio navíc díky použití nových komprimačních technik zmenšili instalační velikost hry takřka na polovinu a znatelně zrychlili nahrávací časy, takže na PS5 uvidíte nahrávací obrazovku maximálně na 20 sekund. Hra je navíc na PlayStationu 5 zdarma pro předplatitele PlayStation Plus v rámci PlayStation Plus Collection.

 

Ghost of Tsushima (PlayStation 5)

Souboje s katanou na PlayStationu 4 neměly tu správnou preciznost, protože hra běžela při 30 fp a v náročných scénách navíc často trpěla výpadky snímků. Next-gen update zvýšil rozlišení z 1080p na 1800p a zdvojnásobil framerate na 60 fps, díky čemuž je čištění ostrova Cušima od mongolských nájezdníků skutečným potěšením. Jen několikavteřinové nahrávací obrazovky pak next-gen pocit jen prohlubují.

 

Cyberpunk 2077 (PlayStation 5, Xbox Series X)

Obří nedodělek s názvem Cyberpunk 2077 je už dnes slušně hratelný na konzolích nové generace, ačkoliv na nich běží jen v režimu zpětné kompatibility ve verzích pro PS4 Pro a Xbox One X. Díky rychlým SSD totiž next-gen konzole vždy včas vykreslí scénu i textury a jejich silná CPU si poradí se špatně optimalizovaným kódem hry. Přestože ani první větší patch 1.1 neodstranil většinu bugů, a dokonce přidal některé nové, hra si alespoň drží hratelných 30 fps. Plnokrevný next-gen update přijde až v druhé polovině roku, kdy už snad bude Cyberpunk 2077 v podstatně lepší kondici.

Která last-gen hra vás nejvíc láká na nových konzolích?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!