Belgie a Nizozemsko zakázaly lootboxy v počítačových hrách. Přidá se i celá EU?

Tamní zákonodárci mají jasno - lootboxy jsou zlo, které musí být vymýceno.
Nizozemí a Belgie zakázaly lootboxy
Nizozemí a Belgie zakázaly lootboxy
Blizzard/archiv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lootboxy stojí na stejných principech jako gambling, tvrdí zákonodárci v Belgii a Nizozemsku. Proto je ve hrách natvrdo zakázali - týká se to titulů jako Overwatch, FIFA 18 nebo CS: Global Offensive. O nejvíce kontroverzní hře, která celou debatu otevřela, se v prohlášení nemluví. Studio EA totiž závadné mechanismy ze Star Wars: Battlefront 2 odstranila již dříve.

Za zákazem stojí v obou zemích tamnější komise pro dozor nad hrami. Prodej balíčků s náhodným obsahem za skutečné peníze totiž odpovídá principům gamblingu, který vzbuzuje v hráčích psychickou závislost. Může to vést k řetězovému utrácení, jak prokázala řada případů, kdy zapálení hráči utratili ve hře i stovky tisíc korun. Komise k zákazu přistoupila také proto, že počítačové hry hrají ve velké míře i děti a nezletilí.

Podobná debata o zákazu lootboxů se vede i v USA, kde s podobným návrhem přišlo několik zákonodárců. Je taky možné, že by podobné praktiky mohly být zakázány plošně v celé EU.

Lootboxy se v hráčské komunitě netěší zrovna dobré pověsti. V mnoha online hrách totiž jejich existence prakticky znemožňuje férový postup ve hře a nutí utrácet za již jednou koupený titul. 

Co myslíte, měly by se lootboxy prostě zakázat?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama