Warcraftem otřásá kauza nebývalých rozměrů. Proč musel odstoupit šéf Blizzardu a co bude dál?

Bude stačit výměna vedení, aby vyhnala pachuť z obřího skandálu herního giganta?
World of Warcraft
World of Warcraft
Blizzard

reklama

Největší skandál, jaký videoherní svět v posledních letech zažil, směřuje do další fáze. V čele Blizzardu totiž končí jeho dosavadní prezident J. Allen Brack. Nahradí ho hned dvojice šéfů, jedna žena a jeden muž, což je evidentně reakcí na stále bobtnající kauzu týkající se hlavně nerovnosti a zneužívání žen ve firmě.

„Oznamujeme, že počínaje dneškem J. Allen Brack odstupuje z vedení studia, které bude nově vést dvojice Jen Oneal a Mike Ybarra. Jen a Mike mají dohromady více než třicet let zkušeností v herním průmyslu. Budou sdílet zodpovědnost za vývoj her i fungování společnosti,“ píše se v oficiálním vyjádření.

Jen Oneal vedla studio Vicarious Visions, které Blizzard koupil letos v lednu. Aktuálně v něm vzniká remaster Diabla 2. Mike Ybarra je v Blizzardu od roku 2019 a dosud byl zodpovědný za rozvoj platformy Battle.net, předtím pracoval pro Xbox.

Odcházející J. Allen Brack stál v čele Blizzardu necelé tři roky, které nebyly pro firmu z nejzdařilejších. Fanoušci těžce nesli nechtěnou mobilní adaptaci Diabla, nepovedený remake kultovního Warcraftu 3 nebo podbízení se čínské cenzuře v podobě tvrdého postupu vůči hráčům kritickým k tamnímu režimu.

Otázkou zůstává, jak dopadne aktuální žaloba státu Kalifornie týkající se diskriminace a sexuálního obtěžování v kancelářích Blizzardu, ale taky jeho partnerského Activisionu a Kingu. Ve vedení firem totiž stále zůstávají lidé, kteří za něj dle dokumentů uvedených v žalobě mohli nést zodpovědnost nebo se ho přímo účastnili, což vedlo už k několika protestním akcím zaměstnanců.

Mezi popsané incidenty spadalo hromadné a opakované sexuální obtěžování a ponižování zaměstnankyň, které neměly nárok si stěžovat, protože výsledkem byl jejich zablokovaný kariérní postup, navýšení objemu práce, přeřazení na horší pozici nebo rovnou vyhazov.

Prosákly třeba informace o nainstalování kamer na firemní toalety nebo o nechvalně proslulém hotelovém pokoji Billa Cosbyho (herce odsouzeného za pohlavní zneužití žen), který si měli členové vedení „chodit odpočinout“ při konání BlizzConu 2013.

Co říkáte na aktuální zemětřesení v Blizzardu?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!