Google představil podrobnosti streamovaného hraní Stadia. Kdy a za kolik se dočkáme?

Herní revoluce startuje už v listopadu. Jak bude vypadat?
Google Stadia
Google Stadia
Google

reklama

Google konečně představil všechny hlavní podrobnosti ohledně svého cloudového hraní Stadia. Bude stát 10 dolarů/euro měsíčně a startuje v listopadu. Česko však dle očekávání nepatří mezi první vlnu čtrnácti zemí. Co přesně nabídne?

Předplatné Stadia Pro umožní hrát hry až v kvalitě 4K a 60fps s HDR a podporou 5.1 zvuku. K tomu budete potřebovat připojení se stabilní rychlostí kolem 35mbps. Ve fullHD si zahrajete už na 20Mbps a na 720p by mělo stačit 10Mbps. V předplatném nebude žádný balík her zdarma, v době spuštění půjde jen o Destiny 2 a další budou přibývat pomalu ve stylu služeb jako PlayStation Plus. V podstatě všechny tituly bude třeba dokupovat; v rámci předplatného však za výhodné ceny.

Rychlosti připojení nutné pro různou kvalitu Google Stadia
Autor: Google Rychlosti připojení nutné pro různou kvalitu Google Stadia

Pro hraní na počítači bude stačit prohlížeč Chrome, to samé má platit i v mobilu, ale tam slibuje Google plnou funkčnost zatím pouze se speciální Stadia aplikací, která bude v začátku k dispozici jen pro telefony Google Pixel.

Pro hraní na televizi bude nutné koupit streamovací krabičku Chromecast Ultra a speciální Stadia ovladač, který vyjde samostatně na 70 dolarů a bude skrze wi-fi odesílat a přijímat data přímo z cloudových center Googlu. Bude ve třech barevných variantách – bílá, černá a wasabi (mentolová).

Ovladač se může hodit i při hraní skrze obrazovku mobilu nebo na počítači, kde se však obejdete i s myší a klávesnicí nebo jinými kompatibilními ovladači. K dispozici bude i balíček Founders Edition, obsahující Chromecast Ultra, Stadia ovladač v limitované verzi a tříměsíční předplatné pro sebe a taky pro kamaráda za 130 dolarů.

Nabídka her vypadá slibně. V rámci prezentace byl představen třetí díl kultovního RPG Baldur's Gate. Smlouvu má Google s většinou velkých vydavatelů. Namátkou je to Bethesda (Doom Eternal, Rage 2, Wolfenstein: Youngblood, The Elder Scrolls Online), Codemasters (zatím GRID), Deep Silver (Metro Exodus), Ubisoft (všechny jeho velké značky), Square Enix (prakticky celá nabídka), ale třeba i EA a Rockstar Games, kde však konkrétní tituly zatím nejsou známé.

Google Chromecast Ultra a ovladač Google Stadia
Autor: Google Google Chromecast Ultra a ovladač Google Stadia

V příštím roce Stadia chystá otevřít svoji nabídku zdarma bez nutnosti předplatného. Ta bude limitována na streamování ve fullHD a nebude v ní žádný volný titul či výhody. Prostě si koupíte vámi vybranou hru a budete ji hrát bez nutnosti instalace z jakékoli obrazovky – televize, mobilu, počítače či tabletu.

Více podrobností se budeme dozvídat taky během přehlídky E3.

Co říkáte na Google Stadia? Přesvědčila vás, že nahradí herní PC či konzole?

reklama

reklama