GTA V už vydělalo dvakrát víc než nejvýdělečnější film všech dob. Jak si vede mezi videohrami?

Je na čase začít brát hry opravdu vážně!
Grand Theft Auto 5
Grand Theft Auto 5
Rockstar

reklama

Herní průmysl vyrostl do pořádného giganta. Nejúspěšnější videohra všech dob GTA V je totiž suverénně nejvýdělečným produktem zábavního průmyslu všech dob – vydělala už 6 miliard dolarů a přitom se drží stále v prodejních žebříčcích, takže ještě neřekla poslední slovo. Počáteční rozpočet hry přitom byl 265 milionů dolarů.

Podle analýzy magazínu Market Watch se prodalo zhruba 90 milonů kopií hry postupně v průběhu let. Hra totiž nejdříve vyšla na konzolích, následovala vylepšená PC verze a neustále ji udržují aktuální nové přídavky do módu GTA Online. Díky tomu se podařilo udržet solidní prodeje i po čtyřech a půl letech.

Pro srovnání, nejúspěšnější film všech dob Avatar vydělal "jenom" 2,8 miliardy dolarů při rozpočtu 237 milionů. Vedle pátého GTA se ale krčí i ostatní videohry včetně megaúspěšné série Call of Duty. Black Ops se prodalo 24,2 milionu kusů a Modern Warfare 3 pak 26,5 milionu kusů.

Masivní úspěch GTA V znamená nejenom mnohanásobný nárůst hodnoty akcií vlastníka série Take-Two Interactive, ale taky, že dokud aktuální GTA dobře vydělává, nebudou až tak spěchat s jeho nástupcem. Navíc letos na podzim studio Rockstar představí pravděpodobně další megahit – druhý díl "westernového GTA" Red Dead Redemption.

Podívejte se na srovnání ještě v grafu:

Prodejní statistiky GTA V
Autor: MarketWatch Prodejní statistiky GTA V

reklama

reklama