Konec konzolí a herních počítačů? Google představil revoluční herní systém jménem Stadia

Bude mít vyšší výkon než Xbox One X a PS4 Pro dohromady.
Google Stadia
Google Stadia
Google

reklama

Google představil streamovací herní službu s názvem Stadia, která má navždy změnit způsob, jakým hrajeme hry. K hraní těch nejnovějších pecek v nejvyšší kvalitě nebudeme potřebovat výkonnou konzoli ani nabušené PC, bude stačit levný notebook, telefon, tablet nebo chytrá televize. Stejně tak hry nebudeme muset stahovat ani instalovat. Stadia se navíc rozjede ještě letos.

Vše důležité se odehraje v cloudu na serverech Googlu. Stadia slibuje kvalitu 4K, HDR při 60 fps s maximálními detaily včetně nejlepšího vyhlazování či ray-tracingu. To vše při relativně nízkém lagu (první nezávislý test ranné verze naměřil průměrně 166ms).

Jde o velice odvážný slib, ale své schopnosti ukázal Google už loni ve zkušebním Project Stream, kde šlo při obdobných parametrech hrát Assassins Creed Odyssey přímo v prohlížeči skrze YouTube.

Nový způsob cloudového hraní přinese řadu výhod. Jak už bylo řečeno, nebudete muset hry dlouze stahovat a instalovat ani složitě nastavovat. Umožní zvýšit počet hráčů na jedné online mapě třeba až na tisíc nebo budeme moci pokračovat v jedné herní seanci na různých zařízeních – začneme na počítači, budeme pokračovat na mobilu a skončíme třeba u televize.

Umožní taky skočit rovnou do hry s oblíbeným streamerem skrze jeho YouTube stream nebo uložit na YouTube nějaký povedený kousek ve hře i s linkem, který ostatní přenese rovnou do uloženého momentu ve hře a umožní jim zkusit původního hráče překonat. Sociální potenciál je ohromný.

Google představil i vlastní herní ovladač, který sám rozezná, na jakém chcete zrovna hrát zařízení. Bude fungovat s mobilem, počítačem nebo televizí. Skrze wi-fi se sám připojí přímo na herní server a zajistí co nejhladší a nejrychlejší streamování. 

Speciální ovladač pro novou herní službu Google Stadia
Autor: Google Speciální ovladač pro novou herní službu Google Stadia

Na ovladači pak najdete tlačítko pro sdílení vašeho hraní pro ostatní na YouTube v nejvyšší 4K kvalitě a taky tlačítko pro vyvolání hlasového poradce Google Assistant. Ten bude vyladěný, aby vám rychle pomohl se zásekem ve hře, kterou zrovna hrajete; bez nutnosti hru opouštět nebe přepínat kamkoli jinam.

Služba má spolupracovat s většinou velkých herních studíí, které na něm budou vydávat hry podobně jako to dneska dělají pro PlayStation, Xbox, Switch nebo PCčka. První oznámenou hrou je mohutně očekávaný Doom Eternal. 

Google však zakládá taky vlastní herní studio Stadia Games and Entertaiment, v němž bude vyvíjet exkluzivní tituly pro platformu Stadia. Šéfkou se stala Jade Raymond, producentka The Sims Online, prvních dvou dílů Assassin's Creed nebo Watch Dogs.

Zatím se ví pouze, že Stadia startuje ještě letos. Na kterých trzích, jak přesně a hlavně za kolik bude služba dostupná? Na tyhle podrobnosti si ještě musíme počkat, ale budeme se jim věnovat v samostatném článku.

Věříte, že Stadia přinese skutečnou herní revoluci a zatlačí konzole i herní PC do defenzívy?

reklama

reklama