Má smysl kupovat nový Xbox One X? 5 nejzásadnějších věcí, které odhalily první recenze

Opravdu se vyplatí investovat do nejvýkonnější konzole současnosti?
Jaké jsou první dojmy recenzentů z Xboxu One X?
Jaké jsou první dojmy recenzentů z Xboxu One X?

reklama

Stejně jako to udělalo Sony s PlayStation Pro, tak teď i Microsoft uvádí na trh vylepšenou verzi své konzole s názvem Xbox One X. Slibuje nejvyšší výkon a obrovský grafický výkon, který umožňuje hrát v plnohodnotném 4K rozlišení.

Shrnuli jsme poznatky z recenzí nejprestižnějších herních a technologických médií do pěti stručných bodů, které vám snad vyřeší dilema, zda si 7. listopadu neudělat předčasné Vánoce. 

1) Výkonnější a vybavenější než PlayStation Pro

Co se týče výkonu, je nový Xbox jasným králem. PlayStation 4 Pro proti němu vypadá jako nedochůdče. Podstatně zvýšil takt osmijádrového procesoru, ale taky rozšířil RAM z 8 na 12 GB. Hlavní kouzlo však spočívá v grafické kartě s výkonnem 6 teraflops, což je skoro pětkrát více než původní Xbox One a o celé 2 teraflops více než PlayStation Pro.

Konzole od Microsoftu navíc funguje jako multimediální centrum s větší paletou aplikací a možností než konkurence. Můžete přes ni sledovat televizi, všechny velké video i audio streamovací služby, podporuje Chromecast, filmové formáty Dolby Atmos a HDR 10 nebo audio formáty Dolby DTS a Dolby Atmos. Jediné, co (zatím) chybí, je podpora Dolby Vision a 4K videí na YouTube. Třešničkou na dortu je podpora přehrávání 4K Blu-ray disků, kterou umí taky jen konzole od Microsoftu.

 

2) Kompaktnější a chytřejší design

Přestože je mnohokrát výkonnější, podařilo se nový Xbox vměsnat do menšího těla, než měl původní Xbox One. Navíc má stejně jako inovovaný Xbox One S vestavěný zdroj, takže už ho zapojujete přímo do elektřiny, bez otravné krabičky navíc. Design nenadchne, ale ani neurazí, takže zapadne do jakéhokoli interiéru.

Dobře se podařilo vyřešit chlazení a i při maximální zátěži větráčky šumí asi jako u průměrného herního PC. Výkonný hardware více hřeje, recenze nedoporučují cpát konzoli do těsných polic, zkrátka potřebuje dýchat.

3) Vylepší i staré hry

Recenzenti si pochvalují, že lepší výkon pomáhá prostřednictvím updatu i více než 150 starším hrám. Rozlišení nebo kvalita textur zůstaly stejné, ale zrychlily se nahrávací časy, zvýšil framerate na 60 fps, přidalo HDR nebo zlepšilo filtrování a vyhlazování. Když si tohle vše sečtete dohromady, je to často větší benefit než detailnější 4K grafika. A poznají ho i majitelé běžných HD televizí.

Hry, které nabízejí plnohodnotný 4K update, pak umožňují zvolit, zda chcete raději více detailů, nebo místo toho dáte přednost vyššímu fps a lepšímu vyhlazování. Podobně jako na PC je jenom na vás, čemu dáte přednost. PlayStation Pro nabízí takovou volbu u nižšího množství titulů a rozdíl není dle recenzentů tak znatelný. 

 

4) Zoufale málo 4K her při spuštění

Opět se ukazuje, v čem Xbox ztrácí bitvu s PlayStation – v nabídce exkluzivních her. Spuštění Xboxu One X nedoprovází žádný exluzivní titul, který by naplno ukázal jeho schopnosti. Nejlépe na něm momentálně vypadají Assasins Creed Origins a Gears Of War 4 se 4K updatem. Seznam všech vylepsěných her včetně těch, které už jsou na cestě, najdete třeba ZDE.

 

5) Zatím spíše nevyužitý potenciál

Vzhledově vypadá vlastně jako černý Xbox One S. Jeho slabší bratr však pomocí softwarového updatu dostává i některé vlastnosti One X – např. podporu HDR nebo přehrávání 4K Blu-rayů. Navíc tak dostanete hlavně brutální výkon v ceně, za kterou byste stejně silné herní PC prostě nepostavili. Je to velký trumf, ale moc dalších nový Xbox zatím nemá.

Pořídíte si nový Xbox One X?

reklama

reklama