5 nejlepších noirových her: Překonala některá Maxe Paynea?

Detektivní legenda hledá konkurenci jen velmi těžko...
Max Payne
Max Payne
20th Century Fox

reklama

V sobotu večer na COOL dorazí Max Payne. Akční biják s Markem Wahlbergem nám ukáže cestu drsného newyorského poldy světem podsvětí, jež decimuje epidemie nové drogy. Možná víte, že film vznikl na motiv stejnojmenné kultovní hry – a když herního Maxe Payna srovnáme po boku jiných noirových her, vynikne jeho skutečná unikátnost!

05) L.A. Noire

Začneme od jedné z poslední her – L.A. Noire je sice docela stará věc, v roce 2017 se však dočkala remasteru. Tohle „GTA za poldu“ čerpá z klasické drsné detektivní školy a nechá vás v celém širém virtuálním Los Angeles 40. a 50. let řešit množinu dobových případů. Je to příjemně simulační a sáhodlouhé – skutečný noir však musí být o fous stylizovanější.

04) Grim Fandango

V případě Grim Fandango, pravda, byla stylizovanost kapnu přehnaná. Jedna z nejlepších adventur historie vznikla již v roce 1998 – zdejší story lze popsat v zásadě jako „Casablanca ve světě mrtvých“, krom noiru se totiž Grim Fandango odehrává v unikátní posmrtné říši. Na většinu hráčů to bylo příliš a jakkoliv má tak Grim Fandango pověst uměleckého díla, co do tržeb hra zoufale propadla.

03) BioShock Infinite: Burial at Sea

Nelze popřít, že poslední díl ságy BioShock hodně čerpal z noirové stylizace – úvod hry je naprosto učebnicový! Datadisk překlenující původní dva díly a díl třetí si však na detektivní zápletku hraje jenom chvilku, než se změní na další tradiční řezanici v duchu značky. Škoda – nakročeno bylo totiž solidně.

02) Max Payne

Druhé místo urval právě náš frajírek z aktuálního filmu – nebylo to ostatně nikterak těžké. Herní Max Payne dílem čerpá z modernizovaného noiru, dílem z hongkongského akčního filmu, takže servíruje klasickou tragédii: polda v utajení (!) se mstí za smrt své ženy (!!) rozsáhlému spiknutí gangsterů i politiků (!!!) a do toho je tu permanentní noc a nechybějí chybět ani zdrogované scény a zpomalování času. Není se čemu divit, že tahle hra byla tak zlomová!

01) Max Payne 2: The Fall of Max Payne

Na první místo však nemá ani ona – druhý herní díl Maxe je totiž ještě o pořádný fous noirovější. Sníh z jedničky tu vystřídal déšť, motiv msty (typický spíše pro ten Hong Kong) je tu nahrazen láskou s femme fatale (typický právě pro noir) a i Max nám trochu zestárl, zdetektivněl a trochu se přiblížil vyhořelým hrdinům na způsob Bogarta. Dvojka herního Maxe je dodnes nepřekonaná jak svou story, tak i mechanikami. Na její zpracování ve filmu však ještě marně čekáme…

Max Payne začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.00.

reklama

reklama