Nový Xbox odhalen! Kolik bude stát, kdy vyjde a o kolik překonává PlayStation 4?

Letošní zima bude díky novému Xboxu hodně zajímavá!
Project Scorpio, ilustrační foto
Project Scorpio, ilustrační foto
Digital Foundry/GigJets

reklama

Ačkoliv je to trochu nezvyklé, není to Microsoft, který odhaluje první hmatatelné informace o novém Xboxu. Jsou to redaktoři YouTube kanálu Digital Foundry, kteří pro britský Eurogamer dělají hardwarové analýzy a jsou považování za špičku oboru. Microsoft si je vybral k tomu, aby mohli světu poprvé sdělit, v čem bude Xbox Scorpio výjimečný a dlužno dodat, že se naplňuje snad vše, co bylo původně slíbeno.

Nový Xbox, který nese označení Scorpio, ale stále se může jmenovat úplně jinak, je mnohem výkonnější než PlayStation 4 Pro. Pokud jste pochybovali nad tím, jestli některá z herních konzolí bude schopná zobrazovat hry ve 4K rozlišení a bez jakýchkoliv kompromisů, je to právě Scorpio. Bez toho, aniž bychom vás zatěžovali informacemi o hardwarové konfiguraci, necháme hovořit procenta a násobky

Scorpio má oproti Xbox One S přibližně o 30 procent výkonnější procesor. To se nemusí zdát na první pohled mnoho, ale procesor nikdy nebyl problém. Konkrétně se jedná o osmijádrový procesor Jaguár o taktu 2,3 GHz, což pro výpočet všech operací bohatě stačí a i tento nárůst činí z Xbox Scorpio nejvýkonnější herní konzoli na trhu. To nejdůležitější se ale odehrálo na poli grafického čipu. Navýšení frekvence na 1172 MHz v kombinaci se 40 nezávislými výpočetními jednotkami má za následek až pětinásobně vyšší výkon nežli u Xbox One S a s tím se PlayStation 4 nemůže rovnat.

K dispozici bude také 12 GB GDDR5 operační paměti s propustností až 326 GB/s, takže nevznikne žádné úzké hrdlo výkonu a konzole by měla fungovat jako high-endový počítač. Samozřejmostí je pak zahrnutí UHD Blu-ray mechaniky, rychlý 1TB pevný disk a integrovaná napájecí jednotka, díky které nebudete muset hyzdit svůj byt nevzhledným trafem o velikosti standardní cihly.

Co se týče her, redaktoři Digital Foundry mohli sledovat zátěžový test v enginu dosud posledního dílu hry Forza Motorsport a vše údajně běželo ve 4K rozlišení bez jakéhokoliv problému. Bylo tím navíc vytíženo jen přibližně 60-70 procent celkového výkonu konzole, takže rezervy stále existují. Oproti PS4 Pro pak Xbox Scorpio nabídne lepší výkon ve všech hrách, nikoliv jen v těch, které od vývojářů obdrží vylepšující patch a údajně si hraní se Scorpio užijí i ti, kdo nevlastní 4K monitor či televizi. V takovém případě prý bude obraz zmenšen do rozlišení 1080p a veškerý výkon využitý k tomu, aby bylo všechno ostré a celkově detailnější a plynulejší, nežli na předchozích verzích konzole.

Bohužel, Digital Foundry nezná informaci o ceně, kterou však odhadem nastavují na cenovku 499 dolarů. Jedná se o cenu, za kterou se prodával původní Xbox One a je to vzhledem k hardwaru pochopitelné. Vydání bychom se pak měli dočkat na konci letošního roku s tím, že detaily o hrách,vzhledu a dalších informací, se dozvíme během konání veletrhu E3, odkud vám přineseme informace přímo z místa!

reklama

reklama