11. listopadu 2020 11:25

PlayStation 5: Nejčastější otázky a odpovědi na ně

Abyste přesně věděli, na co se můžete těšit a na co si máte nechat zajít chuť.

Magické datum 19. listopadu už se nezadržitelně blíží. Právě v tento den startují prodeje PlayStationu 5, který dorazí v základní verzi a taky jako levnější Digital Edition, což je stejný přístroj, akorát bez Blu-ray mechaniky – veškeré hry a obsah bude nutné získávat on-line.

Vybrali jsme nejčastější, ale taky některé speciální otázky, na které byste měli znát odpovědi:

1) Mám zaručeno, že na konzoli spustím hry z PlayStationu 4?

Ano, až na krátký výčet výjimek z tohoto seznamu. Všechny hry nemusí fungovat stoprocentně, na což konzole při spuštění sama upozorní, ale jde většinou jen o drobné glitche, které nebrání hraní. Vývojáři mnoha větších her k nim navíc chystají opravné updaty právě pro PlayStation 5.

2) Jak velké je vnitřní SSD úložiště?

Má kapacitu 825 GB, ale jelikož část zabírá systém, tak pro instalaci her a další obsah je k dispozici 667 GB.

3) Můžu si SSD rozšířit?

Uvnitř konzole je připravený slot pro další SSD, bohužel minimálně do začátku nadcházejícího roku je v systému zablokovaný, protože Sony ještě neschválila, které SSD disky budou vyhovovat výkonnostním nárokům konzole. PlayStation 5 na rozdíl od nového Xboxu nemá žádný systém externích SSD paměťových karet.

4) Lze pro hraní či odkládání her použít běžný externí disk?

Nelze. Externí disk připojený pomocí USB lze použít pouze pro PS4 hry, které z něho lze i spouštět, i když bez výhod rychlého nahrávání. PS5 hry nejde z externího disku hrát, ale ani na něj odkládat. Sony slibuje, že alespoň odkládání her by chtělo v budoucím updatu nabídnout, aby je uživatel nemusel znovu stahovat, když si chce ušetřit místo na interním SSD.

5) Umí PlayStation 5 rychle přepínat mezi rozehranými hrami jako nový Xbox?

Neumí. Funkci Quick Resume nabízí pouze Xbox Series X a Series S. Teoreticky by mohla přijít s budoucím updatem, ale PlayStation si výkon a paměť šetří pro jiné funkce na pozadí, například pokročilé nahrávání a streamování videí z hraní či dynamické menu Activities, nabízející třeba interaktivní nápovědu Game Help.

6) Bude se konzole a její ovladač DualSense prodávat v jiných barvách?

Ano, ale až postupem času, včetně speciálních edic věnovaných jednotlivým hrám.

7) Půjde použít i starší ovladač DualShock k PlayStationu 4?

Půjde, ale pouze s hrami pro PlayStation 4. Hry pro PlayStation 5 lze hrát pouze s novým ovladačem DualSense.

8) Budou v PS Plus hned vycházet zdarma hry pro PS5?

Zatím budou mít převahu hry pro PS4, ale už v listopadu je v nabídce Bugsnax právě pro PS5. Sony neslíbilo, že tomu tak bude každý měsíc, ale postupně budou PS5 hry přibývat a naopak her pro PS4 ubývat. Předplatitelé PS Plus však dostanou na svou novou PS5 pro začátek kolekci hitů z PS4 pod názvem PS Plus Collection.

9) Bude na PS5 rychlejší stahování her?

Z většiny testů i recenzí vyplývá, že na stejném připojení stahuje PS5 hry i updaty rychleji než PS4 – samozřejmě pokud není limitem samotná rychlost připojení. Rychlejší konektivita je znát i při pohybu v PS Storu. Nejde však o tak výrazný rozdíl, jako je mezi oběma konzolemi při loadingu her.

10) Jaké umí PlayStation 5 moderní obrazové a zvukové formáty?

Moc jich bohužel není. Přestože se Sony chlubí propracovaným Tempest 3D Audio Engine, nepodporuje prostorový zvuk Dolby Atmos, konzole nemá ani optický zvukový výstup, zvuková data posílá pouze skrze HDMI. Prostorový efekt mají nejlépe simulovat oficiální bezdrátová sluchátka Pulse 3D Wireless.

Prozatím PlayStation 5 nepodporuje rozlišení 8K, ačkoli se touto vlastností chlubí na krabici. Nepodporuje ani výstup v rozlišení 1440p, takže i když se obraz hry renderuje ve 4K, na monitor s rozlišením 1440p ho PS5 downscaluje do pouhých 1080p a zobrazovač si ho pak musí roztáhnout do svého plného rozlišení.

PS5 momentálně neumí ani některé vlastnosti standardu HDMI 2.1. Recenzenti nebyli schopní zprovoznit hodně žádanou funkci VRR neboli variable refresh rate. Podobně nefunkční je ALLM neboli auto low latency mód, obrazový režim s co nejnižším input lagem si tak musí uživatelé prozatím nastavit na své televizi ručně.

PlayStation 5 ani plnohodnotně nenahradí samostaný UHD Blu-ray přehrávač 4K filmů, protože mu chybí podpora kvalitnějšího HDR standardu Dolby Vision, umí pouze standardní HDR 10. Konkurenční Xbox Series X podporu Dolby Vision slíbil v budoucím updatu, a to pro filmy i hry. Sony však ohledně Dolby Vision vytrvale mlčí.

Přislíbené vlastnosti jako výstup v 8K, VRR nebo ALLM by měly přijít formou updatu, se zbytkem však bohužel nelze počítat.

10 + 1) Budou moje hry z PS4 vypadat při hraní na PS5 lépe?

Pokud jste dosud vlastnili standardní PS4, tak určitě, protože na PS5 vám po nainstalování přídavného balíčku poběží vylepšená varianta hry pro PS4 Pro. Všechny taky budou lépe fungovat díky zhruba o polovinu rychlejším nahrávacím časům a taky stabilnější snímkové frekvenci. Lépe můžou vypadat hry, které dříve nezvládaly svůj limit fps – ty, které na PS4 běžely třeba kolem 40 fps, poběží na PS5 při stabilních 60fps.

Pro ještě vyšší rozlišení, lepší textury, nasvícení nebo efekty však bude potřeba speciální update a práce autorů hry. Mnoho populárních titulů už vylepšující PS5 update slíbilo – ať už zdarma, nebo za příplatek. Vyhledejte si proto konkrétní hru, která vás zajímá.

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný