Playstation 5 možná bude výrazně dražší než jeho předchůdce

Výrobní náklady nové konzole se šplhají nahoru.
Možná podoba konzole PlayStation 5
Možná podoba konzole PlayStation 5
fanart

reklama

Prestižní agentura Bloomberg přišla s informacemi ze zákulisí vývoje konzole PlayStation 5. Tou nejpodstatnější je, že výrobní náklady se momentálně pohybují kolem 450 dolarů, což pro Sony znamená problém s tím, jakou nasadí její prodejní cenu. 

Aby nemusela každý prodaný kus výrazně dotovat, musela by nasadit výrazně vyšší cenovku, než jak to bylo u PS4. Nemalé peníze totiž utratí taky za vývoj konzole, její marketing a další přidružené aktivity.

Podle Bloombergu nyní Sony čeká na krok Microsoftu s konkurenčním Xboxem Series X, jehož výrobní cena je prý ještě vyšší, někde mezi 460 a 520 dolary. Náklady notně zvedá nedostupnost NAND pamětí, které mají zarezervované výrobci mobilů. V důsledku řádění koronaviru však hrozí výpadky dodávek dalších součástek, které se často vyrábějí v Číně.

PlayStation
Autor: profimedia.cz PlayStation

Abychom uvedli věci do kontextu, tak launchovací cena PS4 byla 380 dolarů a její vylepšená verze PS4 Pro potom 399 dolarů. Kdyby Sony stanovila cenu PS5 na 500 dolarů, což by jistě znamenalo, že při započtení všech nákladů bude na každé konzoli stále něco tratit, bylo by to v hrubém přepočtu 11 500 korun.

Výrobci konzolí se už v minulosti nezdráhali nasadit ceny svých konzolí natolik nízko, že je prodávali s nulovým výdělkem, nebo dokonce jejich cenu dotovali. Vydělávají totiž dlouhodobě na licenčních poplatcích z her a dalších přidružených službách.

Odradila by vás od nákupu konzole o několik tisíc korun vyšší cena?

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!