Prasata se naučila hrát videohry. Na konci vždy čekala chutná odměna

Stanou se videoherní konzole novým vybavením v prasečích velkochovech?
Prasata hrají videohry
Prasata hrají videohry
iStock.com / CD Projekt RED

reklama

Vědci z Purdueovy univerzity v americké Indianě zveřejnili shrnutí starší studie, ve které naučili prasata hrát videohry pomocí joysticku ovládaného rypákem. Na konci každého splněného levelu na zvířata čekala odměna v podobě žrádla.

Jedná se o významný důkaz o rozvinuté prasečí inteligenci, jelikož zvířata mají obecně velký problém pochopit vztah mezi páčkou a hýbajícím se kurzorem na obrazovce, protože to vyžaduje jistý způsob abstraktního uvažování a porozumění vztahu mezi nástrojem, jeho vizuální reprezentací a následnou odměnou.

Prasata hrají videohry
Autor: purdue.edu Prasata hrají videohry

Pro test použili čtyři prasata plemene American Yorkshire a dvě miniprasátka. Nejdříve je naučili ovládat joystick a pak principy videohry. Jednoduchý kurzor na obrazovce museli dostat do cíle určitého tvaru - na obrazovce jich bylo několik, některým se musela naopak vyhnout. Po splnění následovala odměna.

Prase během videoherní seance
Autor: purdue.edu Prase během videoherní seance

Všem čtyřem prasatům se to opakovaně povedlo, nezvládla však překonat vyšší úrovně videohry a porazit tak opice, pro které byla videohra původně zkonstruována. Jejich výkon ovlivňovala i sociální interakce - hlasová či hmatová nápověda od přihlížejích vědců.

Dřívější výzkumy ukázaly, že prasata se umí učit povely, hledat jídlo skryté různými způsoby v kotcích, používat v určitých situacích nástroje či reagovat pomocí geometrických objektů.

Budou mít někdy prasata své vlastní e-sporty?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!