14. března 2022 13:30

5 nejlepších her, které ukazují zbytečnost a utrpení války

Realitu války lze přiblížit taky interaktivní formou. Vybrali jsme ty nejlepší hry, které ukazují, kam až může dojít.

Jen několik stovek kilometrů na východ od českých hranic zuří válka, ve které neběhají virtuální vojáčci jako v akčních či strategických hrách, ale umírají skuteční lidé. Vybrali jsme proto pětici her, která přiblížuje realitu a dopady válek a nekončí jen u virtuálního zaměřovače, misí s úkolem zabít či zneškodnit a černobílého (nebo spíš krvavě rudého) vidění světa.

1) Spec Ops: The Line

Proč nezačít rovnou tím nejlepším? Výborný kousek z roku 2012 stále nemá v herním světě obdoby. Pomocí herních mechanismů klasické válečné střílečky typu Call of Duty totiž postupně rozvíjí pořádně znepokojivý příběh ukazující, jak tenká je hranice mezi válečným hrdinou a smrtí posedlým šílencem, jehož duši už zcela sežrala válka. Závěr hry se pak obrací k samotnému hráči a klade mu dost nepříjemné, ale rozhodně zajímavé otázky... Herní obdoba filmové klasiky Apokalypsa.

2) Fallout

„War, war never changes,“ těmito slovy začíná legendární úvodní filmeček postapokalyptického RPG z roku 1997, který byl použit i ve všech dosavadních pokračováních. Fallout lze sice stěží považovat za pacifistickou hru, ale jeho estetika i příběh jasně čerpají z časů studené války, kdy světu vládla atmosféra permanentního strachu z možného jaderného konfliktu a jeho možných následků. Fallout ukazuje snad nejhorší variantu historie, která sice nenastala, jenže nikdy není jisté, že nenastane...

3) Valiant Hearts: The Great War

První světová válka znamenala bolavý zlom ve vývoji moderní civilizace a zanechala následky, které si celá západní kultura nese dodnes. Ve světě videoher bývá trochu přehlížená, protože ji místo velkých momentů a bitev symbolizuje hlavně nekonečný zmar a deziluze, jakou představovala její zákopová válka. To vše skvělým způsobem zachycuje emocionální (a občas i hořce humorný) příběh několika postav a psa ve skvěle hodnocené kreslené adventuře s velkým vzdělávacím přesahem.

4) DEFCON: Everybody Dies

Zrádnost moderního válčení spočívá v jeho stále postupující virtualizaci. Vládci a vojevůdci už nesedí na koni na bitevním poli za svou armádou, necítí smrt ve vzduchu, ale rozhodují z digitálních velínů, kde mohou snadno zapomenout, že ty tečky a statistiky na mapě, jsou ve skutečnosti lidé, celé komunity, města, národy a kultury. DEFCON je simulátorem jaderného konfliktu, simulátorem tak chladným a efektivním, že vám nezapomene ve svém názvu připomenout, že konečným „vítězstvím“ s využitím veškerého dostupného arzenálu je vyhlazení života na planetě Zemi.

5) This War of Mine

Přežívání ve válce, o tom je jedna z nejpůsobivějších her posledních let od oceňovaných polských tvůrců z 11 Bit Studios (taky autoři Frostpunku). Přibližuje, jaká je denodenní realita civilistů ve zničeném a obklíčeném městě a jak fatální rozhodnutí musí činit... rozhodnutí, jejichž následky často nejsou schopní domyslet. Rozšíření, které do hry přidává ještě malé děti, je jen pro silné povahy. Zajímavou variantou je i desková kooperativní hra s jediným cílem – dožít se míru.

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný