RECENZE: Rok se s rokem sešel a vychází další FIFA! Je „osmnáctka“ hodná vaší pozornosti?

Je tu nový fotbal od EA Sports, ve kterém se překvapivě objevuje i Sparta Praha?!
FIFA 18
FIFA 18
EA Sports

reklama

Loňská FIFA od vývojářů z EA Sports přinesla celou řadu novinek a vylepšení. Ne ovšem pouze na trávníku, ale také v rámci herních módů, kam – možná i jako experiment – přibyl režim Cesta. A protože se příběh Alexe Huntera stal takřka přes noc internetovým hitem, rozhodli se vývojáři v jeho příběhu pokračovat. V něm a v dalším postupném vylepšování a měnění toho, co už od roku 1993 baví všechny fotbalové nadšence.

Alexova cesta

Začněme ale příběhem – ve FIFA 17 šlo o úvod, společně s teprve 17letým Alexem Hunterem jste mohli zjistit, jak vypadá vstup do velkého fotbalu a protáhnout ho více či méně úspěšnou sezónou. Teď už je Hunter o rok starší, pozici v Arsenalu má poměrně silnou a nikdo by asi nečekal, že přijdou nějaké komplikace. Nesměli by to však být scenáristé Electronic Arts, aby osudem mladého fotbalisty pěkně zamíchali. Nutno přiznat, že příběhové zvraty působí mnohem dospěleji a hlavně vážněji, nežli tomu bylo před rokem, ačkoliv ne všechny působí dostatečně věrohodně.

Podívejte se na obrázky z nové FIFA 18 14
Autor: EA Sports Podívejte se na obrázky z nové FIFA 18 14

Zároveň také platí, že příběhový režim hráče tlačí do určitých zakončení, přes které nejede vlak. Nově přibyly důležité příběhové volby, ve skutečnosti jich ale není příliš a výsledek ovlivňují zhruba tak, jako podobně důležitá rozhodnutí z tradičních příběhových adventur. Nechápejte nás ale špatně – takhle by to v režimu Cesta mělo být a vlastně bychom uvítali ještě menší porci zápasů a větší koncentraci příběhových videí. Možná by však stačilo, aby jednotlivá videa nekončila zdánlivě v polovině a dané situace opravdu dovysvětlila. Takhle můžeme sledovat kusé útržky z Alexova života, trochu toho fotbalového poplácávání po zádech a zbytek si už musíme domýšlet. Cesta je lepší než loni, to bez debat, pořád ale je co vylepšovat, aby se mohli bavit i ti největší škarohlídi, kteří hledají každou malou pihu na kráse.

Útočníkům je dobře

Je nám ovšem jasné, že Cesta, přehledně rozdělená do šesti kapitol a s celou řadou zajímavých překvapení, nebude tím, co vás u letošního ročníku FIFA udrží po zbytek času. Vědět byste proto měli o stěžejních úpravách v hratelnosti, které se po několika letech vždy cyklicky vrací. Pokud jste patřili do zástupu stěžovatelů, kterým se nelíbilo, že padá málo branek, pak budete určitě spokojení – driblink a obecně pohyb útočníků naskýtá hráčům výhodu v tom, že FIFA 18 disponuje opravdu velmi pěkně plynulým systémem pohybů. Obejít tak obránce je s trochou cviku hračka a radost zároveň, neznamená to ale, že byste tím automaticky přišli i ke gólu. Pro EA je už několik let dozadu klíčové, dobře umisťovat střely, což platí i letos a FIFA se tak konečně, ve smyslu uspokojení z dobrého výsledku, přiblížila k velmi uspokojivému výsledku.

Podívejte se na obrázky z nové FIFA 18 20
Autor: EA Sports Podívejte se na obrázky z nové FIFA 18 20

Ruku v ruce s dobrým pocitem ze hry je také fyzika míče, která sice neprošla drastickými změnami, ale je vidět, když balon v letu „zaplave“ nebo když drhne o suchý trávník a zpomaluje se. Samozřejmostí jsou pak i detaily, když tu a tam ze země vykoukne drn, nebo když se postupně „vydupe“ pěna, kterou rozhodčí linkují, kde má stát zeď a kde balon při standardkách. Po grafické stránce se toho na hřišti příliš nezměnilo – hra vypadá pořád velmi dobře, engine Frostbite jí sluší a pocitově jsme cítili diváky trochu blíž hřišti. Skandují dynamicky, velkoklubům zní z ochozů oblíbené chorály a také animace diváků vdechla život do kdysi spíše mrtvých tribun. Celkový zážitek je tak perfektní, a i se širokou nabídkou obtížnostních stupňů si každý najde ten správný balanc.

Zase skvělá

Co se týče ostatních herních módů, FIFA 18 nabízí očekávaný standard. V kariéře můžete ukojit touhu po dlouholetém zážitku, navíc s vylepšeným systémem pro transfer hráčů (konečně!), ve FIFA Ultimate Team můžete skládat svůj vysněný tým a bohužel také farmit obrovské množství žetonků v offline zápasech a v Pro Clubs na vás čekají další vylepšení pro vašeho hráče i celý tým. Celkově se ale i letošní FIFA skvěle hraje, dobře vypadá a bez výraznějších nedostatků si ji budete moci užívat až do vydání příštího ročníku. Jen si nejsme úplně jistí, jestli je výhodné, mít v nabídce i týmy z „béčkových“ soutěží a nižších lig, protože se všemi změnami, provedenými zejména v útočné fázi, se zápasy „nekopů“ stávají festivalem nastřelených tyček a břeven. Pokud ale má být tohle jediný výrazný nedostatek, pak s tím zůstáváme spokojeni.

HODCNOENÍ: 9/10

reklama

reklama