S rekonstrukcí Notre-Dame údajně pomůže slavná videohra

Doufejme, že se rekonstrukce na rozdíl od hry obejde bez bugů.
Pařížská katedrála Notre-Dame ve hře Assassin’s Creed: Unity
Pařížská katedrála Notre-Dame ve hře Assassin’s Creed: Unity
Ubisoft

reklama

Slavná herní série Assassin's Creed by (podle zatím nepotvrzených zpráv) mohla pomoct s obnovou slavné pařížské katedrály Notre-Dame, kterou poničil rozsáhlý požár. Vývojáři z Ubisoftu totiž v rámci přípravy dílu Unity katedrálu detailně zmapovali – pořídili stovky fotek ve vysokém rozlišení, použili 3D mapování a taky shromáždili neskutečné množství výkresů a dalších materiálů. 

Všechny tyto podklady se budou nesmírně hodit při velice náročné a nákladné rekonstrukci, jejíž přesný rozsah teprve vyplyne z prozkoumání katedrály. Gotický skvost, který se stavěl 182 let a byl dokončen roku 1345, přišel o většinu střechy, část zdiva a hlavně o nemalou část vnitřního vybavení, které bylo poškozeno vodou z hašení plamenů. Na opravu už slíbilo přispět mnoho slavných značek i bohatých.

Autoři série jsou proslulí pro svou posedlost pokud možno maximálně přesným zachycením historické podoby míst i staveb. "Naši umělci strávili doslova roky tvorbou detailů a všech zákoutí katedrály, aby byl model ve hře co nejvěrnější... Každá cihla, každý okenní rám je věrohodný," řekla kdysi Caroline Miousse z Ubisoftu magazínu The Verge.

Dominanta Paříže hraje v Assassin's Creed: Unity nemalou roli. Hra se totiž odehrává během Velké francouzské revoluce, kdy katedrále hrozil zánik, byla znesvěcena i poškozena. Ani revoluční řádění na ní však nezanechalo takové následky jako letošní požár.

Navštivili jste katedrálu, nebo jste ji prozkoumali alespoň virtuálně v kůži asasína Arno Doriana?

reklama

reklama