Hry už zase rozdrtily filmy. Kolik loni utržily a která konzole porazila PlayStation?

Hollywood bledne závistí před herními studii.
V herním průmyslu se v roce 2018 točilo daleko více peněz než v tom filmovém
V herním průmyslu se v roce 2018 točilo daleko více peněz než v tom filmovém

reklama

Máme tady celková čísla z amerických prodejů videoher a tržeb filmů za minulý rok, která ukazují nezpochybnitelný trend. Ve hrách se točí daleko více peněz než ve filmech, přičemž jen ty opravdu největší áčkové hry mají podobné výrobní náklady jako hollywoodské velkoprodukce.

Součet amerických tržeb z videoher se za minulý rok vyšplhal na 43,4 miliard dolarů, což je 18 procent nárůst oproti roku předchozímu – nejvíce je poháněly megahity Red Dead Redemption 2 (americká prodejní jednička), Call of Duty: Black Ops 4, Marvel's Spider-Man, God of War a Super Smash Bros. Ultimate. 

Tržby z amerických kin byly taky rekordní; a to 11,9 miliardy dolarů. Pro srovnání ještě uvádíme tržby hudebního průmyslu podle RIAA, které jsou jen za polovinu roku 2018 a činí 4,6 miliardy dolarů, z čehož je však dost patrné, že maximálně vyrovnají ty filmové.

Red Dead Redemption 2 - největší herní trhák roku 2018
Autor: Rockstar Games Red Dead Redemption 2 - největší herní trhák roku 2018

Zajímavá jsou také čísla o prodeji herního hardwaru. Nejprodávanější americkou konzolí je totiž Nintendo Switch s 8,7 miliony prodaných kusů, což z ní dělá nejrychleji prodávanou konzoli této generace. Překonala sice dlouhodobého lídra PlayStation 4, ale ten si stále drží celkové dominantní postavení, hlavně díky obratu z prodeje her a velkého množství exkluzivit, z nichž hned dvě se propracovaly do desítky nejprodávanějších – Marvel's Spider-Man a God of War.

Utrácíte za hry více peněz než za filmy?

reklama

reklama