Další velká hra utekla ze Steamu ke konkurenci. Blíží se konec jeho nadvlády?

Tak jako kdysi skončil věk páry a začal čas motorů, tak se možná chýlí ke konci sláva Steamu coby vládce digitální distribuce her.
Metro Exodus je další z velkých her, která nebude na Steamu
Metro Exodus je další z velkých her, která nebude na Steamu
Deep Silver / Steam / koláž

reklama

Steam přišel o další z velkých herních titulů, napjatě očekávané pokračování postapokalyptického dobrodružství Metro Exodus. Hra, která vychází 15. února, totiž bude exkluzivně pouze na nové platformě Epic Store. A přesunout se tam také mají předchozí dva díly Metro 2033 a Metro: Last Light.

Není to zdaleka první ztráta pro největší herní online platformu, která už přišla o mnoho velkých titulů například od Ubisoftu či Electronic Arts, které upřednosťnují vlastní online služby Uplay a Origin. Nově vzniklý Epic Store už si vzal třeba exkluzivitu na The Division 2.

Zákazníci, kteří už si hru předobjednali na Steamu, ji normálně budou mít přístupnou skrze Steam herní knihovnu, zůstanou jim i předchozí díly ságy Metro. Ti ostatní však už budou muset nainstalovat Epic Store, jelikož se přes něj bude aktivovat i krabicová verze hry.

Krok vyvolal u hráčů vlnu nevole, a mnozí už dokonce ruší předobjednávky. Vydavatel hry Deep Silver hned vysvětluje, že za jeho rozhodnutím jsou výhodnější podmínky, které Epic Store nabízí. Zatímco Steam si bere z prodejů 30 procent, Epic pouhých 12 procent.

"Štědré podmínky, které Epic nabízí, opravdu mění pravidla hry, protože umožní vydavatelům více investovat do výroby obsahu nebo snížit cenu pro samotné hráče," vysvětlil šéf firmy Klemens Kundratitz.

Hráči, kteří si zvykli mít většinu her na Steamu, přicházejí o své pohodlí, pro Steam to však znamená konkurenci a tlak vylepšit podmínky pro vydavatele i hráče.

Myslíte, že Steam potřebuje další konkurenci?

reklama

reklama