Ukázka fenomenální grafiky z PlayStationu 5 jde ve stejné kvalitě pustit i na PC

Fantastická ukázka nového Unreal Enginu 5 rozpoutala debaty na internetu.
Unreal Engine 5 - jak silné potřebuje PC?
Unreal Engine 5 - jak silné potřebuje PC?
Epic Games / koláž

reklama

Hratelné demo chystaného Unreal Enginu 5 sklízí ohromný ohlas na internetu, protože ukázalo, jak skutečně může vypadat next-gen grafika. Běželo totiž v reálném čase na PlayStationu 5, který vyjde letos před Vánocemi. Mnoho hráčů se hned začalo ptát, zda takovou grafiku zvládnou i současná herní PC a v jaké konfiguraci. 

Tvůrci enginu z Epic Games, konkrétně z jeho čínské pobočky, pak během živé prezentace prozradili velice zajímavé podrobnosti. Uvedené demo běželo na devkitu PlayStationu 5 při 30 fps a rozlišení 1440p, které však variabilně kolísalo podle náročností scény. Cílem vývojářů je, aby finální verze enginu na PS5 zvládala 1440p při 60 fps v maximálních detailech. K tomu však bude třeba ještě ladit a optimalizovat.

A jak danou ukázku zvládají herní počítače? Stejné demo bylo podle nich testováno na notebooku s grafickou kartou RTX 2080 MaxQ a s NVMe SSD diskem Samsung 970 EVO a běželo v rozlišení 1440p a průměrně 40 fps. Současné špičkové grafiky tak engine zvládají, a to i ve své mobilní verzi.

Pro potřeby dema by prý ani nebyl nutný superrychlý SSD disk, protože v něm nejsou náročné scény na načítání nových grafických dat – scéna letu v závěru není moc dlouhá a jinde si pomáhají tvůrci klasickým trikem – průchodem herní postavičky úzkou skulinou. 

Zjednodušeně řečeno se dá říct, že nová generace konzolí přinese výkon podobný stolnímu PC s grafikou Nvidia RTX 2060 nebo AMD 5600XT, doplněnou výkonným NMV SSD diskem a porcí alespoň 16GB RAM. Tak proč prohlásil šéf šéf Epicu Tim Sweney, že PlayStation 5 nejvýkonnější herní PC současnosti s náskokem překoná?

Když odhlédneme od marketingového rozměru výroku, zůstává ještě jeden podstatný faktor. Herní konzole jsou celou svou architekturou přizpůsobeny hrám, takže při stejném hrubém výkonu dokážou dodat lepší výsledek než PC. Zde však záleží, jak šikovně toho dokáže využít konkrétní herní engine a vývojáři dané hry.

Uvidíme v následujících letech tu nejlepší grafiku spíše na PC, nebo na nových konzolích?

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama