VIDEO: Studenti vytvořili ultimátního zabijáka v Doomu! Ani si proti němu neškrtnete, umí se totiž efektivně učit

Dva američtí vysokoškoláci se rozhodli naprogramovat bota, který se sám učí z chyb a udělá z vás sekanou…
Peklo je na dosah - a možná ho bude mít na svědomí umělá inteligence.
Peklo je na dosah - a možná ho bude mít na svědomí umělá inteligence.

reklama

Není to tak dlouho, co googlácký projekt umělé inteligence s názvem DeepMind porazil světového přeborníka v deskové hře Go. Program používá složitý systém algoritmů a kódu jako jsou neurální sítě a princip „hlubokého učení“. Ve zkratce to znamená, že umělá inteligence neustále analyzuje to, co vidí a učí se z předešlých tahů. Kód DeepMindu se rozhodli studenti využít i pro svůj projekt počítačového bota v legendární střílečce Doom.

Většina botů využívá „nefér“ výhody, aby byly schopní soupeřit se skutečnými hráči – jako přístup k celé mapě a různým informacím schovaným v kódu. Bot, kterého se tvůrci rozhodli trefně pojmenovat Arnold, se ale spoléhá pouze na to, co vidí před sebou a využívá svou krátkodobou a dlouhodobou paměť. Stejně jako skuteční hráči.

Zejména přechod z 2D do 3D prostoru byl prý ale velmi komplikovaný a učení Arnolda zabralo opravdu hodně času. Po prvních 50 hodinách šlo učení během reálných her tak pomalu, takže se tvůrci rozhodli ho „nakrmit“ přímo přes engine, tedy trochu jako Neovo učení kung-fu v Matrixu.

Arnolda pak přihlásili do AI soutěže, z které si sice nakonec odnesl pouze druhé místo, ale měl suverénně nejlepší poměr zabití a smrtí. Dokázal se například úspěšně vyhýbat letícím raketám tak, jak by to udělali skuteční hráči.

Možná, že Terminátor není až takové sci-fi, jak jsme si mysleli. Co říkáte?

Lukáš Volf
eSuba.eu

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!