Videohry nebudou na olympiádě! Proč vedení odmítlo zařazení esportů?

Už to začínalo vypadat nadějně, jenže teď přišla studená sprcha.
Esporty zatím mají cestu na olympiádu zavřenou.
Esporty zatím mají cestu na olympiádu zavřenou.
Valve / iStock.com

reklama

Poslední dobou stoupaly naděje, že by se esporty staly oficiální součástí olympijských her, protože roste jejich prestiž i popularita. Jenže debaty teď rázně ukončil sám prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, který řekl, že esporty jdou proti základním olympijským hodnotám. Jak to myslel?

"Součástí olympijského programu nemůže být něco, co zvýrazňuje násilí a diskriminaci. Násilné hry, ve kterých se zabíjí, jsou proti základním olympijským hodnotám, tudíž na olympiádu nepatří," vysvětlil Bach v rozhovoru, který podal během Asijských her. 

Mezi nejpopulárnější esportové tituly patří DOTA
Autor: Valve / YouTube Mezi nejpopulárnější esportové tituly patří DOTA

Moderátor mu oponoval, že násilí je například součástí bojových sportů, na což mu Bach odpověděl, že v bojových sportech jde však o férový souboj za jasně daných pravidel, nikoli o likvidaci soupeřů a zabíjení.

Rozhovor na toto téma tím byl jasně ukončen. Nabízela by se však otázka, zda by tedy mohly být zařazeny esporty bez střílení či zabíjení (ačkoli nepatří mezi nejpopulárnější). Co například taková FIFA nebo některé závodní hry?

Matador v esportech, hra Counter-Strike: Global Offensive
Autor: Valve Matador v esportech, hra Counter-Strike: Global Offensive

Už to začínalo vypadat, že by se některé esporty mohly doplňkově předvést během chystané letní olympiády v Tokiu, možná za další čtyři roky v Paříži, jenže pokud bude prezidentem Thomas Bach, zřejmě se to nestane.

Patří podle vás esporty na olympiádu a souhlasíte s názorem Thomase Bacha?

reklama

reklama