Vývojáři Call of Duty a Warzone odstranili ze hry gesto OK, protože ho používali rasisti

Mnozí hráči zřejmě ani netušili, kde je problém.
OK gesto v Call of Duty
OK gesto v Call of Duty
screenshot / Activision

reklama

V poslední aktualizaci zmizelo gesto OK vytvořené ukazováčkem a palcem z her Call of Duty: Modern Warfare a Warzone. Vývojáři z Activisionu sice oficiálně nevysvětlili, proč ho ze hry odstranili, ale důvod je celkem zřejmý. Používá se totiž často v rasistickém kontextu.

Vše začalo v roce 2017 jako trollící hoax, který úmyslně šířili uživatelé fóra 4chan. Chtěli zkusit přesvědčit média a širokou veřejnost, že je rukou zobrazené gesto OK ve skutečnosti symbolem příslušníků bílé nadvlády (white supremacy). Dokonce tehdy vytvářeli falešné rasistické účty na sociálních sítích, kde se gesto užívalo vždy ve spojitosti s neonacismem či dokonce Kukluxlanem.

Jak už to tak bývá, výraz neironicky převzali skuteční příznivci a čelní představitelé alternativní a extrémní pravice, včetně Richarda B. Spencera nebo Brentona Tarranta - teroristy, který na jaře roku 2019 zavraždil 51 lidí v mešitách na Novém Zélandu.

V současné situaci celosvětových protestů proti rasismu a policejnímu násilí se proto vývojáři rozhodli gesto odstranit, protože získalo dost nenávistnou pachuť a nahradili ho gestem novým - zaťatou pěstí s názvem Crush.

Chápete rozhodnutí vývojářů odstranit ze hry symbol, který poslední dobou slouží k pomrkávání mezi rasisty?

reklama

reklama