Xbox Series X: Oficiální parametry překonávají většinu herních počítačů

Chystaný Xbox přinese zásadní zlepšení ve všech myslitelných směrech.
Rozbor Xboxu Series X
Rozbor Xboxu Series X
Microsoft

reklama

Zatímco jeho konkurence stále mlčí, Microsoft se nebojí sebevědomě ukázat všechno, co přinese nový Xbox Series X – a ujišťuje, že přes pandemii koronaviru bude konzole v obchodech před letošními svátky.

Nová várka informací přinesla podrobnosti o všech součástech konzole a taky definitivně potvrdila základní parametry, které lze porovnat i s aktuální generací:

Srovnání parametrů konzolí Xbox
Autor: Microsoft / Digital Foundry Srovnání parametrů konzolí Xbox

Z novinek zaujme nejvíce systém rozšířitelného SSD uložiště, pro které je na konzoli připraven speciální slot. Je superrychlé, takže má stejné parametry jako vestavěné 1TB úložiště a dodává ho Seagate. Jistě nebude levné, ale pořád jde o praktický způsob, jak nabídnout rozšíření. Navíc hry na něm naistalované budou i přenosné na další Xbox Series X.

Přídavný SSD disk pro nový Xbox Series X
Autor: Microsoft Přídavný SSD disk pro nový Xbox Series X

Specialisté z Digital Foundry navíc dostali možnost nahlédnout do vnitřností konzole a na její promyšlený systém chlazení. Hlavně však podrobně rozebrali její grafické a výpočetní schopnosti. 

Fascinující bude funkce ray tracingu, která vytváří samostatnou vrstvu nad hrubým grafickým výkonem a při správné implementaci umí přidat k výkonu 12 TFLOPS ještě dalších 13 TFLOPs v kvalitě osvětlení scény a odlesků. Ve hře Halo 5 se ukazuje, že konzole má srovnatelný výkon jako ta nejvýkonnější herní PC současnosti – pokud se vynecháme ty v naprosto absurdních rozměrech i ceně. 

Umělá inteligence nového Xboxu zvládne upscalovat všechny starší tituly, speciálně ty určené pro Xbox One, aby běžely ve 4 K při 120 fps s lepšími efekty, filtrováním i šikovně přidaným HDR efektem. Není přitom nutný žádný update ani zásah vývojářů původního titulu. Se vším si konzole poradí sama.

Názorné video ze hry State of Decay 2 ukazuje, jak nová konzole povýší staré hry taky co se týče nahrávacích časů. Daleko rychlejší odezvu nabídne nový ovladač, který se sice od toho stávajícího liší jen v detailech, ale podle Microsoftu jsou právě ty detaily pro zážitek z hraní hodně podstatné.

Jak na hozenou rukavici odpoví PlayStation? 

reklama

reklama