3 největší překvapení letošních cen Grammy, která vzbudila velké emoce

Jaké momenty nejvíce překvapily na letošním předávání hudebních cen Grammy?
Také letošní Grammy vzbudily rozruch - čím třeba?
Také letošní Grammy vzbudily rozruch - čím třeba?
Universal Music / Warner Music

reklama

Nejprestižnější hudební ceny planety mají za sebou vyhlášení jubilejního 60. ročníku. Grammy se po dlouhých letech přesunuly z Los Angeles do New Yorku, ale jinak to byla přesně tak pečlivě naplánovaná a chvílemi i trochu nudná show, jak poslední dobou bývá zvykem.

Přesto však dokázaly překvapit. A jelikož si kompletní seznam vítězů můžete najít třeba TADY, budeme se věnovat právě těm překvapením:

1) Triumf Bruno Marse

Havajský hitmaker proměnil všech šest svých nominací, včetně nejprestižnějšího ocenění za desku roku. To se úplně nečekalo, protože jeho album 2K Magic vyšlo už v listopadu 2016, takže už se na něm trochu usazuje prach. Navíc je čistokrevně popové a v hlavní kategorii v posledních letech vítězily desky s poselstvím a přesahem.

Odnesl to hlavně Jay-Z, který měl nejvíce nominací (8), ale neproměnil ani jednu. V rapové kategorii ho totiž převálcoval se čtyřmi cenami Kendrick Lamar, který taky předvedl monstrózní otvírák celé show, při němž ho doprovodili také slavní U2. 

2) Bučení na Eda Sheerana

Zrzek s kytarou se mezi svými kolegy netěší zrovna bůhvíjakému respektu. Kdo však čekal, že se ozve tak vlažný potlesk smíchaný s bučením, když byl vyhlášen vítězem za sólový popový výkon ve skladbě Shape of You? Naštěstí ho nemusel snášet, protože si pro cenu nepřišel osobně. 

Těžko říct, co přesně bylo důvodem negativní reakce publika – možná pocit, že si ocenění více zasloužily další nominované Kelly Clarkson, P!nk, Lady Gaga nebo Kesha. Nebo už jsou lidé otrávení všudypřítomností Sheerana, který před fanoušky navíc hraje stále tu stejnou roli obyčejného kluka z ulice, ačkoli už dávno žije v přepychu jako popstar? 

3) Lorde vidí za pozlátko

Letošní Grammy byly z velké části věnovány ženám – bojovalo se za jejich skutečnou rovnoprávnost, proti sexismu i sexuálnímu nátlaku či zneužívání, na které upozornila kampaň MeToo. Krátkou, ale plamennou řeč měla Janelle Monae, s písní na podporu zneužívaných vystoupila taky Kesha, která se soudí se svým bývalým producentem právě kvůli sexuálnímu zneužívání.

Proto bylo zvláštní rozhodnutí organizátorů neumožnit vystoupení novozélandské zpěvačce Lorde – jediné ženě, která letos byla nominována za album roku. Všichni mužští nominovaní přitom šanci dostali. Organizátoři to zdůvodnili tím, že už prostě nezbylo v programu místo. Novináři si ale všimli, že třeba hned se dvěma písničkami vystoupili Sting a Shaggy – a to přitom jen propagovali své chystané společné album.

Zapomenutá Lorde si proto na své večerní šaty připnula text známé feministické umělkyně Jenny Holzer a připoměla, jak je třeba místo slov a gest hovořit také činy – v ironickém inzerátu, který zadala do novozélandských novin:

Co říkáte na letošní Grammy? Co překvapilo vás?

reklama

reklama