Megahit z filmu Zrodila se hvězda prý vykradl jinou písničku. Srovnejte je a posuďte sami!

Oscarová písnička Shallow je prý plagiát. Jak dopadne blížící se soud?
Zrodila se hvězda
Zrodila se hvězda
Warner Bros

reklama

Jeden z největších hudebních hitů poslední doby, písnička Shallow z filmu Zrodila se hvězda, stojí na vykradeném hudebním motivu. Tvrdí to americký hudebník Steve Ronsen, který podal na interprety a autory písničky žalobu. Lady Gaga a její spolupracovníci prý použili hlavní motivy jeho songu s názvem Almost.

Ten vyšel už v roce 2012 a Ronsen ho prý slyšel v hitovce Shallow od první vteřiny. "Ve snaze o přátelské řešení jsem poskytl právnímu týmu Lady Gaga úřední vyjádření známého a respektovaného muzikologa, jenž potvrdil, že mezi písněmi jsou výrazné podobností v tempu, melodii, rytmu i harmonii," vysvětlil Ronsen v tiskovém vyjádření. Žádal prý o oponentní zprávu jiného muzikologa, ale tu mu druhá strana nedodala.

Pod písničkou Shallow je podepsána Lady Gaga, Mark Ronson a další tři autoři. V chystaném soudu po nich bude Ronsen chtít odškodné ve výši minimálně jednoho milionu dolarů, tedy zhruba 23 milionů korun.

Jeho naději posiluje nedávný úspěšný soud o autorství písničky Dark Horse, kterou v roce 2013 vydala Katy Perry. Rapper Markus "Flame" Gray a jeho autorský tým totiž přesvědčili soud, že jde o plagiát jejich skladby Joyful Noise z roku 2009 a dostali náhradu 2,78 milionu dolarů.

Na obvinění už zareagoval Orin Snyden, právník Lady Gaga: "Obvinění není vedeno ničím jiným než touhou zbohatnout a získat publicitu... Lady Gaga bude bojovat a vyhraje."

Nakolik si jsou obě písničky podobné můžete posoudit v krátkém střihovém videu nebo si poslechněte song Almost celý:

Přijde vám písnička Shallow jako plagiát?

reklama

reklama