Hlasitá hudba vede lidi k nezdravému jídlu, zjistila nová vědecká studie

Dejte si bacha, čím krmíte svoje uši, mohlo by se to projevit i na vašem těle.
Hlasitá hudba vede... k burgerům!
Hlasitá hudba vede... k burgerům!
drock/iStock.com

reklama

Pokud si rádi valíte do uší hlasitý metal nebo techno, pak byste měli vědět, že to není dobré pro vaše uši, ale taky pro vaši postavu a cholesterol. Vědecká studie vedená americkým týmem ve švédském Stockholmu totiž ukázala, že hlasitá hudba vede lidi ke konzumaci nezdravých jídel.

Vědci vybrali sbírku skladeb od populárních umělců jako jsou Ed Sheeran, Van Morrison, Janet Jackson nebo The Scorpions a hráli ji několik dní v supermarketech a bistrech. Navíc střídali dvě hladiny hlasitosti – 50 db (tišší, u které se dá v klidu konverzovat) a hlasitější 70 db (zhruba jako hlučnější vysavač). Sledovali potom, co lidé nakupovali a jaké jídlo si objednávali.

Výsledky dokazují, že mezi hlasitostí hudby a výběrem jídel skutečně existuje prokazatelná spojitost. Při tišší hlasitosti si 32 procent zákazníků vybralo z jídel, která by se dala považovat za lehká či zdravá, zatímco když hudba hulákala, tak to bylo pouhých 25 procent, přičemž ve zbytku byl vyšší podíl pokrmů, které by se daly považovat za fastfood nebo snacky.

Závěr vědců je následující: "Tišší muzika navozuje stav relaxace a klidu, zatímco ta hlasitá pocity vzrušení a touhu po slasti, s čímž souvisí i způsob výběru potravin."

Pokud hodláte žít zdravě, měli byste ubrat hlasitost. Souhlas?

reklama

reklama